Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Filmový klub v Jihlavě uvede italský snímek S vůní Toskánska

Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 13. ledna od 19.30 hodin v kině Dukla italský snímek S vůní Toskánska. Příběh špičkového michelinského kuchaře potrestaného za rvačku výkonem veřejně prospěšných prací - co by kurzu vaření pro autistické děti, je filmem plným lidskosti, přátelství, tolerance i lásky.
Kliďasové to možná mají v životě jednodušší. To neplatí o Arturovi, skvělém michelinském šéfkuchaři, který se díky své vznětlivosti dostane do rvačky, pak před soud, následně do vězení. Po propuštění si zbytek trestu má odkroutit v podobě veřejně prospěšných prací. Nemusí sice zametat ulice, ale má organizovat kurz vaření pro autistické děti. Arturo se rozhodne pro nesnadný úkol – chce děti naučit vařit vyhlášená jídla toskánské kuchyně. Jeho nejtalentovanějším žákem je Guido – je pracovitý, rychle se učí, jeho vztah k vaření se dá nazvat vášní. Jen se ho nikdo za žádných okolností nesmí dotýkat. V kulinářské soutěži mladých kuchařů to pod Arturovým vedením dotáhne až do finále…
Snímek S chutí Toskánska je sice uváděn jako komedie, avšak má množství přesahů ať už do sociálně politické oblasti, kde oddaní dobrovolníci, pečující o své svěřence, musí bojovat s byrokratickým zdravotním systémem, důležitou rovinou je i otázka citových vztahů – ať už se jedná o velmi zvláštní přátelství mezi Arturem a Guidem nebo o Arturův milostný vztah s bývalou právničkou Annou.

Film poskytuje množství témat k diskusi nejen o tom, co všechno dává civilizovaná společnost lidem s hendikepem, ale také o tom, co všechno by lidem odkázaným na péči a toleranci okolí poskytnout mohla..

S chutí Toskánska
(Quanto basta)
Itálie, 2018, DCP, barevný, italsky, české titulky, 94 minut
Režie: Francesco Falaschi
Scénář: Francesco Falaschi, Ugo Chiti, Filippo Bologna, Federico Sperindei
Kamera: Stefano Falivene
Hudba: Paolo Vivaldi
Producent: Daniele Mazzocca, Guglielmo Marchetti
Hrají: Vinicio Marchioni, Valeria Solarino, Luigi Fedele, Nicola Siri a další.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)