Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Stánek agentury Dobrý den z Pelhřimova ozdobí v Brně rekordně velká loutka

Největší loutka v České republice bude k vidění ve čtvrtek 16. ledna odpoledne na veletrhu Regiontour na výstavišti BVV v Brně. Představení začne po 13. hodině na hlavním pódiu, kde bude k vidění její zmenšená verze - loutka v životní (tedy lidské) velikosti s výškou 180 cm. Poté se společně s ní aktéři přesunou na stánek Agentury Dobrý den k loutce rekordní.
Zcela ojedinělou loutku směřující do České knihy rekordů vytvořili podle návrhu Josef Sodomky kováři kolem Petra Píši. Jde o rekordně velkou loutku rytíře, která však může být i andělem. Výška loutky, která doputuje z Vysočiny, a jež po všechny čtyři veletržní dny ozdobí stánek s tématikou pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, je nevídaných 7,6 metru. Její hmotnost představuje 1 tunu a 700 kg.

'Loutka dokáže pomalu kráčet, pokleknout, vzít na dlaň svou Múzu a vynést ji do výšky své hlavy. Při představeních navíc Múza zvedá rytíři jeho hledí a poté, co on prozře, mění se v anděla, a to jak podobou hlavy, která nejenže se pohybuje, ale například i její oči mrkají, tak i díky křídlům, jimiž obří loutka umí mávat', uvedl prezident agentury Dobrý den v Pelhřimově Miroslav Marek. . To předvedla na loňském mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů během půlhodinového představení mapujícím historii královského města. Tam také byla unikátní loutka zaregistrována do České databanky rekordů.

Za pomoci horolezeckých lan a kladek ji při venkovních představeních (na způsob obří marionety) ovládá devět loutkovodičů, z nichž jeden je i uvnitř těla a zajišťuje odtud hybnost hlavy a křídel.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)