Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby v podání Marie Benešové v domě G. Mahlera

Komentovaná prohlídka výstavy Archeologie knižní vazby se uskuteční v úterý 21. ledna v 17 hodin v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. Expozicí zájemce provede autorka Marie Benešová ze Státního okresního archivu v Jihlavě.
Co skrývá knižní vazba pod zdobeným potahem? Jak drží listy pohromadě? Jak se dají připevnit knižní desky k bloku? Co lze objevit při restaurování?

Výstava je zaměřená na vývoj prvků historické knižní vazby a prezentaci skrytých objevů z restaurovaných vazeb. Výstavu připravila restaurátorka Moravského zemského archivu v Brně - Státního okresního archivu Jihlava Ing. Marie Benešová ve spolupráci s kolegy. Na výstavě jsou prezentovány rovněž výsledky ze spolupráce s Centrem Telč - Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky nebo Národní knihovnou v Praze.

Zdánlivě neviditelné, ale plně funkční prvky jsou nedílnou součástí historických knižních vazeb. Jejich výzkumem a prezentací se zabývá „archeologická“ práce restaurátorů. Zkoumání tak mohou být podrobeny například šicí systémy knižního bloku či mechanismy nasazení knižních desek. Dalšími zajímavými prvky historických knižních vazeb jsou druhotně použité materiály z knih starších, které pozbyly na aktuálnosti nebo byly označeny za nevhodné.

Bez narušení knižní vazby lze prvky identifikovat pomocí tzv. neinvazivních zobrazovacích metod. Nezbytné je využití moderně vybavených laboratoří ve výzkumných institucích. Díky spolupráci Státního okresního archivu Jihlava s Centrem Telč - Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR nebo Národní knihovny ČR mohou být na výstavě prezentovány výsledky z 3D rentgenové tomografie či video komparátoru.

Vývoj a jednotlivé prvky budou prezentovány na panelové výstavě zachycující výlučně knižní vazby uložené a restaurované ve Státním okresním archivu Jihlava. Výstava bude doplněna modelovými vzorky některých funkčních prvků knižní vazby a originály historických fragmentů nalezených v průběhu restaurování rukopisů z archivu. Lze tak pohlédnout na unikátní tisk z 16. století od Anny Šumannové z Prahy, který byl objeven v deskách rukopisu, nebo zlomek Lutherovy Bible, rovněž nalezený v původních deskách.

Výstava v domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě potrvá do 1. února. Otevřeno je od úterý do soboty od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.



- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)