Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava obrazů v muzeu ve Žďáře nad Sázavou seznámí návštěvníky nejen s obsahem díla, ale i s okolnostmi jejich vzniku

Poněkud netypicky pojatá výstava obrazů ze sbírek Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou, která je až do 12. dubna k vidění v muzeu, návštěvníkům nabízí poněkud jiný pohled na vystavovaná umělecká díla. Prozradí i jejich skryté významy, asociace a další spojitosti.
„Při klasické výstavě obrazů se návštěvníci dozvědí, že například obraz interiéru žďárského konventního kostela namaloval Alois Podloucký a zjistí také techniku malby, podklad, případně její rozměry. Tato výstava má ale ještě jiný cíl, a to seznámit návštěvníky se zajímavými fakty a souvislostmi, které se týkají jak obsahu díla, tak okolností vzniku,“ uvedl Miloslav Lopaur ze žďárského regionálního muzea.

Lidé se tak dozví například i to, co symbolizují detaily na starých náboženských obrazech či portrétech, případně od kdy si v českých zemích můžeme pochutnat na ovoci ze zátiší žďárského rodáka a motocyklového závodníka Josefa Kosinky. Anebo jaká velká zvířata by na ně kdysi mohla vykouknout zpoza stromů v pralese na Žákově hoře na obraze Jaroslava Bureše, kdo mohl být čacký Alan na kresbě Karla Němce a proč má spravedlnost na obraze ze soudní síně žďárské radnice váhy a meč, ale nikoliv šátek přes oči. A k čemu sloužila na obraze vymalovaná chórová přepážka, kde ji dnes najdete a co má autor společného se Zelenou horou?

Výstava však není jenom o prohlížení a odhalování souvislostí. Zejména školáci a studenti mohou sami kreslit různé náměty, vyfotit se v kostýmu v „obrazu“, hledat skrytá písmena nebo obrazce, ale i absolvovat závěrečný test korunovaný osvědčením o nabytých znalostech.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)