Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na Vysočinu a prakticky celé Česko se žene velmi silný vítr

Velmi silný vítr bude foukat na Vysočině a v prakticky celém Česku od neděle 9. února od 18 do úterý 11. února do 18 hodin. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav.
Jihozápadní až západní vítr by měl podle informací meteorologů dosáhnout rychlosti až 90 km za hodinu. Podle meterologů počasí ovlivní tlaková níže, která postupuje z Islandu nad Skandinávii.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.

Odborníci proto vydali výstrahu, od neděle platí vysoký stupeň nebezpečí - zejména pro Prahu a Středočeský kraj. Opatrní by měli být také obyvatelé Jihočeského, Pardubického, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Vysoký stupeň nebezpečí se týká i okresu Jeseník a Šumperska v Olomouckém kraji a celého Moravskoslezského kraje.

O něco mírnější by poryvy větru měly být v jižní části Moravy. Nízký stupeň nebezpečí, varující před větrem o síle 70 km/h, se týká Jihomoravského a Zlínského kraje. V Olomouckém kraji bude na místě opatrnost v Hranici, Konicích, Lipníku nad Bečvou, Litovli, Mohelnici, Olomouci, Prostějově, Přerově, Šternberku, Uničově a Zábřehu.


Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)