Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Historický Dům dětí a mládeže v Telči bude opraven do konce prázdnin

Dům Dětí a mládeže v Telči prochází opravou. Dělníci již dokončili veškeré vyklízecí a demoliční práce. Nyní se již v patře a podkroví začíná rýsovat nová dispozice sálu, zkušeben a dalších prostor pro činnost kroužků. Nové bude i schodiště, které umožní také bezbariérový přístup. Uvedl to starosta Telče Roman Fabeš.
Zcela nový prostor se ale podle starosty objevil ve sklepech. Po vyčištění a propojení jednotlivých místností vzniká hodně zajímavé místo pro stálou expozici a různé výstavy. 'Navíc se objevilo propojení na podzemní prostory pod náměstím, což by mohlo zatraktivnit stávající expozici Telčského podzemí', informoval R. Fabeš. Prvních dvě stě metrů podzemního labyrintu pod základní uměleckou školou město zpřístupnilo již asi před pěti lety. Je tam muzeum přibližující historii Telče pomocí digitální technologie.

Starosta doplnil, že v rámci projektu dochází i k celkové obnově veškerých inženýrských sítí.
'Stav historické budovy před rekonstrukcí nebyl dobrý. Během oprav se objevila problematická místa, například podlahy, krovy, trámové stropy i celková statika', dodal R. Fabeš.

Náklady na rekonstrukci se pohybují okolo 31,3 milionu korun a firma Starkon by měla skončit do konce srpna letošního roku. Na 800 dětí, které kroužky v domě dětí využívají, by už od začátku září měly nastoupit do nového. Zatím přechodně dochází do základní školy Masarykova.

Dům dětí a mládeže na náměstí Zachariáše z Hradce je součástí historicky cenného renesančního centra města, zapsaného do seznamu světového dědictví architektonických památek UNESCO.Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)