Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Opilí a zdrogovaní řidiči za volantem a také bez řidičských průkazů

Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiadvacetiletý muž z Jihlavska, který řídil auto i přes uložený zákaz. Ve čtvrtek 20. února jel řidič s vozidlem Suzuki Swift ve směru od obce Kostelní Myslová na Telč, kde ho na ulici Masarykova před desátou hodinou večer zastavila policejní hlídka. Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který řídit vozidla nesmí, neboť má od konce loňského roku rozhodnutím magistrátu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu
V pátek 21. února odhalili policisté v Třebíči muže, který řídil auto pod vlivem alkoholu. Devatenáctiletý muž jel s vozidlem Peugeot po silnici ve směru od ulice Vltavínská na Václavské náměstí. Po jedné hodině v noci automobil zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,32 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Požití alkoholu před jízdou přiznal. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Jízda v Pelhřimově pod vlivem drog
Policisté z dopravního inspektorátu Pelhřimov prováděli ve středu 19. února okolo šesté hodiny odpoledne běžnou silniční kontrolu v ulici Arch. Janáka, při které zastavili osobní automobil Hyundai, který řídil pětadvacetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na látky canabis a amfetaminy. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Případ poté zadokumentovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič traktoru ve Zhoři byl pod vlivem alkoholu
O řidičský průkaz přišel třiatřicetiletý muž, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Ve čtvrtek 20. února jel s traktorem po silnici v obci Zhoř, kde ho před pátou hodinou ráno zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 0,64 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Třebíči byl pod vlivem alkoholu a drog
V úterý 18. února odhalili policisté v Třebíči řidiče, který byl pod vlivem alkoholu i drog. Jednačtyřicetiletý muž jel s vozidlem Renault Laguna ve směru od ulice Cyrilometodějská na ulici Zdislavina. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Také test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u muže pozitivní, a to na marihuanu. Požití drog i alkoholu před jízdou přiznal, lékařskému vyšetření se ale odmítl bezdůvodně podrobit. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále se jednačtyřicetiletý muž z Třebíčska dopustil dopravních přestupků, také ty policisté šetří.

Jízda pod vlivem alkoholu v Pelhřimově
Pelhřimovští policisté prováděli v úterý 18. února po druhé hodině ráno běžnou silniční kontrolu v ulici Křemešnická, při které zastavili osobní automobil Volkswagen, který řídil dvaatřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,94 promile. I následující opakované dechové zkoušky byly pozitivní a vykazovaly hodnoty přes 1,7 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Po provedení všech nezbytných úkonů směřujících k řádnému objasnění věci, policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič ve Žďáře nad Sázavou byl pod vlivem drog
Policisté odhalili včera v Jihlavě řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Čtyřiadvacetiletý muž ze Žďárska jel v pondělí 17. února s vozidlem Škoda Citigo po ulici Znojemská, kde ho po třetí hodině odpoledne zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Požití drog před jízdou přiznal. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič v Telči byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 15. února odhalili policisté v Telči řidiče, který měl téměř dvě promile alkoholu. Jednadvacetiletý muž z Jindřichohradecka jel s vozidlem VW Golf po ulici Dačická, kde ho před jednou hodinou v noci zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,77 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Opilému muži policisté zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž v Chotěboři za volant usedl přes uložený zákaz
Chotěbořští policisté zastavili v sobotu 15. února kolem půl dvanácté dopoledne na ulici Žižkova osobní automobil Dacia, jehož řidič byl třiašedesátiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od konce listopadu loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to do června letošního roku. Další jízdu mu na místě zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Jízda v Olešné na Pelhřimovsku pod vlivem drog
Pelhřimovští policisté odhalili v pátek 14. února řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem drog. Osobní automobil Volkswagen zastavila policejní hlídka na silnici druhé třídy v katastru obce Olešná. Test na drogy, kterému se řidič podrobil, vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Pokračovat v jízdě již muž nesměl. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Opilý řidič na Jihlavsku s autem havaroval
V neděli 16. února havaroval na silnici mezi obcemi Zbilidy a Ústí s automobilem řidič, u kterého policisté zjistili, že je opilý. Po druhé hodině v noci jel pětatřicetiletý muž s vozidlem Dacia Sandero ve směru na Ústí a na rovném úseku komunikace vyjel do příkopu. Ve snaze vyjet s automobilem zpět se s vozidlem ještě převrátil na bok a narazil do stromu. Při havárii se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,81 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty téměř dvě promile alkoholu v dechu. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně šedesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu dále šetří.

Střet dvou vozidel u Bohdalova na Žďársku
V pátek 14. února jela po šesté hodině ráno devětatřicetiletá řidička vozidla Škoda Fabia po silnici ve směru od obce Pavlov na Bohdalov. Při projíždění zatáčkou dostala smyk, který nezvládla, a následně narazila do protijedoucího vozidla VW Amarok. Při nehodě utrpěla zranění spolujedoucí, která byla na ošetření převezena do Nemocnice Nové Město na Moravě. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně 130 tisíc korun. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Příčinu a okolnosti dopravní nehody dále šetří.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, nprap. David LINHART

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)