Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Obec Nové Veselí poskytne kostelu 200 tisíc korun na nákup nových zvonů

Obec Nové Veselí poskytne 200 tisíc korun římskokatolické farnosti na nákup nových zvonů do věže kostela svatého Václava. Finanční dar schválili zastupitelé.
Dotační podpora bude farností použita na nákup zvonů do věže kostela, zastupitelé navýšení výdaje o sto tisíc korun schválili jako rozpočtovou změnu.

Věž kostela svatého Václava v Novém Veselí prošla v roce 2017 rekonstrukcí za 2,3 milionu korun. Při stavebních pracích zde byla objevena časová schránky v makovici věže, která obsahovala dokumenty z celkem pěti období mezi lety 1833 až 1959. Novoveselští poté k původním listinám dodali ještě aktuální dokumenty a vše opět uložili v opravené věži jako poselství dalším generacím.

První zmínka o chrámu v Novém Veselí pochází již z roku 1393. Tento gotický kostel byl zasvěcen svatému Václavu a nacházel se na dnešním starém hřbitově. V roce 1709 byl veselský statek zakoupen žďárským klášterem. Opat Bernard Hennet, nástupce známého žďárského opata Václava Vejmluvy, nebyl spokojený se stavem veselského kostela, a proto se rozhodl nechat vystavět kostel nový. Základní kámen nového kostela byl posvěcen v roce 1751, samotná stavba započala pravděpodobně o rok později. Kostel byl dokončen v roce 1757, ve stejném roce byl i vysvěcen. Nový kostel byl zasvěcen opět svatému Václavu. Starý kostel byl zbořen v roce 1760.

Kostel byl výrazně upravován po požáru roku 1831, tehdy byla jehož věž o třetinu snížena (původně byla vysoká 68 metrů).

Opata Bernarda Henneta vedlo k vystavění chrámu pohnutí, které se mu přihodilo během honu, kdy se oddělil od družiny a zabloudil v hustých lesích. Marně se snažil najít nějaké známé místo nebo lesní cestu, byl hladový, unavený a zacházel stále hlouběji do lesů. Uprostřed temné noci padl opat na kolena a začal se modlit k Bohu, aby mu ukázal cestu a vyvedl ho z noci do dne. Slíbil, že pokud ve zdraví vyvázne, postaví v Novém Veselí nový kostel namísto starého kostela a zasvětí ho svatému Václavu. Modlil se celou noc, a když začalo svítat, opět se vydal na cestu. Najednou uslyšel zakokrhání kohouta. Ihned zapomněl na hlad, šrámy i únavu a běžel směrem, odkud kokrhání přicházelo. Kdykoliv zaváhal nebo ztratil směr, kokrhání kohouta se znovu ozvalo a ukázalo mu správnou cestu. Nakonec se opat dostal na okraj lesa a pak už snadno došel do veselského dvora. Veselští poddaní ho potom zavezli do kláštera, kde opat zjistil, že v lesích ztratil svůj vzácný opatský prsten s ostatky svatých. Slib dodržel a nechal v Novém Veselí postavit nový barokní kostel. Uvnitř chrámové lodi je vyobrazen rodový erb opata Bernarda Henneta, ve štítu se nachází červený kohout na zeleném pahorku, který v zobáku drží zlatý prsten.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)