Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Textař dechovek Jaroslav Hájek z Kališť je zapsaný v České knize rekordů

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově nově zaregistrovalo pozoruhodný počin dechovkářského textaře pana Jaroslava Hájka z Kališť. Pan Hájek má na svém kontě téměř sedm stovek textů.
To ale pro Agenturu Dobrý den ještě nebylo důvodem zapsat ho do České knihy rekordů. Takto plodných autorů je více.

Důvodem se stalo to, že Jaroslav Hájek vytvořil rekordní počet padesáti textů dechových skladeb pojmenovaných po konkrétních českých městech a vesnicích a opěvujících jejich krásu či atmosféru.

Ani to by však ještě nebylo úplné unikum, které spočívá ve skutečnosti, že všechny tyto písně vytvořené v období mezi léty 1988 až 2019 vyšly na zvukových nosičích.

Zkrátka - u tohoto rekordu nešlo jenom o to - nastudovat reálie opěvovaného místa, vytvořit pak text pro tu kterou obec, s jejím názvem..., ale stěžejní bylo, aby kapely chtěly takovou píseň hrát, vzít ji do svého repertoáru. A to se stalo, což také leccos vypovídá o textech Jaroslava Hájka.

Jeho písně nahrály věhlasné dechové hudby, jakými jsou kromě jiných Valdaufinka, Vysočanka, Veselka, Muzikanti z Jižních Čech, Božejáci, Budějická kapela, Babouci, nebo dokonce Státní opera Praha.

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)