Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Modelkám, které prošly vážnou nemocí, mohou lidé nechat vzkaz na výstavě Tváří v tvář v novoměstské nemocnici

Vernisáž zahájí výstavu Tváří v tvář v pondělí 2. března v 15 hodin na recepci chirurgie v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Fotograf a autor výstavy Vladimír Kožíšek na 12 velkoformátových fotografiích představuje 12 žen, které prodělaly rakovinu prsu a nebojí se o svém příběhu mluvit. Dvanáct portrétů, dvanáct příběhů, jedna diagnóza. Jednou z žen, které se staly modelkami, je Taňa Bejblová z Lékařské knihovny novoměstské nemocnice.
Na pondělní vernisáž do Nového Města na Moravě dorazí také fotograf a autor celého projektu Vladimír Kožíšek. Koncepce výstavy vznikla na základě jeho vlastní zkušenosti. „Byl jsem nemocný v roce 2015. Byla to rakovina krku s metastázami a opětovnou recidivou, takže žádná procházka. O nemoci jsem potřeboval komunikovat, hledal jsem různé cesty, jak se k nemoci postavit. Dost často jsem se setkával s problémem, že i velmi blízcí známí a kamarádi se stranili komunikace se mnou, měli strach, nevěděli, jak se se mnou bavit, hrozně mi to vadilo,“ vzpomíná Vladimír Kožíšek.

A právě sdílení byl podle Vladimíra nejdůležitější podnět, aby Tváří v tvář vzniklo. „Od začátku jsem měl jasnou představu blízkých velkoformátových portrétů žen, které prodělaly nebo prodělávají rakovinu prsu. Chtěl bych umožnit divákovi, aby mohl překročit komfortní zónu a opravdu zblízka pohlédnout do tváře těchto žen. Na to by si většina normálně netroufla,“ doplňuje plzeňský fotograf Vladimír Kožíšek.

Součástí každého portrétu je deník, ze kterého se návštěvník výstavy dozví další rovinu příběhu ženy z fotografie. Do deníku mohou navíc návštěvníci modelkám napsat vzkaz, s některými se budou moci na novoměstské vernisáži setkat i osobně.

Na vernisáži zahrají dětí ze třídy paní učitelky Jany Kabrdové z novoměstské Základní umělecké školy Jana Štursy.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)