Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Ptačí hodinka: skokanem roku je sojka, první místo obhájila koňadra

Druhý lednový víkend byl v Česku ve znamení sčítání ptáků na krmítkách, do kterého se dobrovolně zapojilo přes 21 tisíc lidí, což je o 7 tisíc víc než loni. Díky spolupráci veřejnosti získala Česká společnost ornitologická (ČSO) údaje o tom, kteří ptáci kde navštěvují krmítka. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ČSO časem zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Další ročník sčítání ptáků na krmítkách plánuje ČSO na 8.–10. ledna 2021.
Sýkora koňadra i ve druhém ročníku sčítání ptáků potvrdila, že je královnou českých krmítek. Statistiky s přehledem ovládla. „Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Celkem 91 procent účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ říká koordinátorka občanské vědy ČSO Alena Skálová.

Podívejte se, jak se sčítalo ve vašem okrese: ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-2020.

Sojka obecná je skokanem roku
Druhého ročníku sčítání ptáků na krmítkách od 10. do 12. ledna se zúčastnilo 21 tisíc lidí z celé republiky, kteří pozorovali 436 tisíc ptáků. „Díky velkému množství dat od dobrovolníků zjistíme v horizontu několika let, jací ptáci ubývají a přibývají. Už nyní, po dvou ročnících, vidíme, že z roku na rok může dojít k velkým změnám. Například sojka obecná loni přilétla na každé deváté krmítko, ale letos se ukázala na každém pátém. Příčinou by mohl být zvýšený tah sojčí populace ze severovýchodní Evropy – tamní sojky jsou na rozdíl od našich částečně tažné, s různou intenzitou tahu v jednotlivých letech,“ říká Skálová.

Dalším příkladem je hrdlička zahradní. „Loni sčitatelé zaznamenali hrdličku na 29 % krmítek, letos to bylo už 46 %. Díky tomu hrdlička poskočila z loňského 7. místa až na 5. místo a odsunula z první pětice vrabce domácího, který přilétl, stejně jako loni, na 37 % krmítek. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v příštím roce. Každopádně na příkladu sojky i hrdličky vidíme, proč je důležité sčítat několik let po sobě – jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo skutečně dochází k dlouhodobým změnám,“ vysvětluje Skálová.

Školy odeslaly 277 sčítání
Podle metodiky museli pozorovatelé na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. „Mnoho účastníků sčítalo postupně více hodinovek. Rekordních 19 sčítání jsme dostali od pozorovatelky z Kostic na Břeclavsku. Sčítalo se také ve školách a školních družinách, celkem jsme od žáků obdrželi 277 sčítání. Rekord drží Biskupské gymnázium, Základní škola a Mateřská škola Bohosudov na Teplicku s 50 sečtenými Ptačími hodinkami,“ říká Skálová.

Účastníci sčítání získali tipy čím přikrmovat, aby ptákům vhodně pomohli a zároveň na krmítko přilákali různé ptačí druhy preferující různou potravu. „Sčitatelé v průměru spatřili 30 jedinců během hodinového sčítání. Nyní, v průběhu března, je možné přikrmování ptáků ukončit. Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokáží vhodnou potravu nalézt v přírodě sami,“ upozorňuje Skálová.

Pomáhejte i dál! Připravte pítka a nechte ptáky zahnízdit v zahradě
Ornitologové nyní doporučují zaměřit se na pomoc hnízdícím ptákům. „Je vhodné připravit ptákům pítko či koupátko. Dále neřezat křoviny, živé ploty a stromy, které ptákům slouží jako vhodná místa k hnízdění a potravě. Zvláště cenné jsou například staré stromy s dutinami a bobulonosné keře. Ptáci také ocení, když budeme trávu sekat mozaikově, tedy kus necháme neposečený. Snadno pak v trávě najdou dostatek hmyzu a neposečený trávník bude zadržovat větší množství vody,“ radí Skálová.

Třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách uspořádá Česká společnost ornitologická 8.–10. ledna 2021.

Více na:
https://www.birdlife.cz/ptaci-hodinka-skokanem-roku-je-sojka/

Věra SYCHROVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)