Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dlouhý ocas pomáhá malpě balancovat ve výškách

Chápavý ocas rozhodně nemá nic společného s pochopením. Zvířatům pomáhá udržovat rovnováhu při lezení po stromech, což v ZOO Tábor denně dokazuje například malpa hnědá.
'Na snímku je patrné, jak s pomocí svého ocasu, který je zhruba stejně dlouhý jako tělo tohoto primáta, udržuje stabilitu při hře se skořápkou kokosového ořechu. Při bleskurychlém pohybu malpy ve výškách si mohou pozorní návštěvníci všimnout, že zvířata používají svůj chápavý ocas jakoby mimoděk – jako kdyby to byla jejich třetí ruka', uvedl mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Malpa hnědá (Sapajus apella) je ploskonosá opice z čeledi malpovitých (Cebidae). Žije v Amazonii a přilehlých regionech v různých lesních biotopech, nejčastěji v tropických deštných lesích, někdy obývá i otevřenější oblasti. Obývá nadmořské výšky až do 2 700 metrů. Malpa hnědá měří 32 až 57 cm bez ocasu, ocas dosahuje délky 38 až 56 cm a hmotnost činí 1,9 až 4,8 kg. Živí se rostlinnou i živočišnou potravou, jako je ovoce, ořechy, vejce, hmyz nebo menší druhy obratlovců. Potravu hledají ve skupinách a pokud jeden člen objeví něco jedlého, může to dát ostatním najevo vysokým písklavým zvukem. Je velmi inteligentní a podobně jako šimpanzi jsou schopny používat jednoduché nástroje, např. klacky, které používají ke shazování nedosažitelné potravy, nebo kameny, které používají jako kladivo k rozbíjení ořechů. Své území si značí močí i výkaly, které si vtírají do dlaní a chodidel.


Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)