Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek

Dalším krokem, jak lze zmírnit nebo zabránit šíření nového typu koronaviru je také důkladná dezinfekce zastávek MHD. Stroj, který Služby města Jihlavy běžně používají na likvidaci plevele, teď našel nové využití. Vyvíječ páry posílá do trysek vysokotlakého čističe páru o teplotě přes 99 stupňů Celsia. Touto párou teď pracovníci SMJ ošetřují zastávky trolejbusů a autobusů a další přístřešky nebo lavičky.
„Nejlépe se hodí na sklo nebo nerezová sedátka, která bez problémů odolávají vodě a vlhkosti, ale využíváme je na všechny plochy, se kterými mohou lidé přijít na zastávkách do kontaktu,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner. Podle jeho slov vyjde dezinfekce jedné zastávky přibližně na tisíc korun a trvá přibližně 30 minut.

Jak doplnil Josef Eder, ředitel Služeb města Jihlavy, na jízdní řády a elektrifikované chytré zastávky se světelným displejem se tlaková voda nepoužívá. „Tam je vhodnější použití chemických prostředků a proto tyto panely ošetřujeme podobně jako tlačítka na sloupech semaforů pro chodce, tedy hadrem a chemickou dezinfekcí.“

DPMJ dnes také omezuje další spoje. Po zavedení letního jízdního řádu ode dneška přistoupil i k další redukci některých nevyužívaných spojů. Dnes už nevyjedou dva spoje na linkách 31 a 32. „Konkrétně spoj s odjezdem z konečné Bosch Diesel ve 14:18 na lince 31 a spoj s odjezdem z konečné Bosch Diesel ve 14:15 na lince 32,“ upřesnil Radim Rovner, ředitel DPMJ a dodal, že oba spoje mají od pondělí nulovou obsazenost. „Právě vyhodnocujeme obsazenost spojů a budeme muset přistoupit v nejbližších dnech k další redukci, protože řada spojů jezdí téměř prázdná,“ doplnil Rovner.

Dopravní podnik města Jihlavy také pokračuje v důkladné a pravidelné dezinfekci všech vozidel MHD

Trojice uklízeček a uklízečů v každém trolejbusu a autobusu pomocí dezinfekčních prostředků doporučených a schválených krajskými hygieniky ošetřují všechny dotykové plochy a následně každé vozidlo ošetří také ozónem. „Zareagovali jsme tím na situaci kolem koronaviru a snažíme se minimalizovat případnou nákazu v našich vozidlech,“ vysvětlil vedoucí provozu jihlavského dopravního podniku Oldřich Binar.

DPMJ zrušil po dobu jarních prázdnin školní spoje, které nepojedou ani v dalších týdnech. „Z vyjádření státních úřadů vyplývá, že školy zůstanou uzavřené delší dobu, proto zavedeme také prázdninový jízdní řád, kterým prodloužíme intervaly odjezdu spojů z dvanácti na patnáct minut,“ doplnil ředitel DPMJ s tím, že další postupy a opatření v MHD se budou aktualizovat dle vývoje situace.

Radovan DANĚK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)