Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Za roční nájemné ve výši padesát tisíc korun si chtěl zájemce od bystřické radnice pronajmout areál zříceniny hradu Zubštejn nad místní částí města Pivonice na Žďársku. V průběhu letní sezony by tam pořádal různé kulturně-společenské akce, současně by areál rovněž upravil, což znamená zřízení toalet pro návštěvníky, postavení pódia a podobně. Turisté, kteří si míří zříceninu v majetku Bystřice nad Pernštejnem prohlédnout, by i nadále neplatili žádné vstupné.
Proti záměru se postavili pivoničtí obyvatelé, kteří se obávají zejména častého rušení nočního klidu a obecně přílivu lidí do osady. Vedení města proto záležitost odložilo s tím, že zájemce o pronájem se má nejdříve pokusit dohodnout se starousedlíky.

Volně přístupnou a turisticky atraktivní zříceninu pocházející z první třetiny 14. století ročně navštíví odhadem kolem dvaceti až třiceti tisíc lidí. V roce 2011 bylo dokončeno její statické zajištění včetně přístupové trasy, aby návštěvníci neničili zdivo a nehrozilo jim nebezpečí úrazu. Tradičně se na louce pod hradem již dlouhou řadu let koná červencový festival historického šermu, hudby a tance – dříve Bitva o Zubštejn.

Zubštejn, nazývaný latinsky Lapis (Kámen), se tyčí na strmém kopci jihovýchodně od obce Pivonice. Vystavěn byl na počátku 14. století, kdy se rod pánů z Pernštejna rozrůstal a jeho členové potřebovali nová sídla. Zprávy o dřívějším založení Zubštejna lze pak zřejmě připsat pozdějším falzům bystřického archiváře A. Bočka. V roce 1358 získal Zubštejn moravský markrabě Jan Jindřich. Za jeho éry byl hrad rozšířen a opevněn. V roce 1446 se Zubštejn navrátil do rukou pánů z Pernštejna a v nich už zůstal. Za husitských válek byl určitě vážně poškozen, protože v dobových zprávách se uvádí pouze jako hradiště (tj. místo zbořeného hradu). Ale Pernštejnové jej obnovili. Vilém z Pernštejna přistoupil k modernizaci hradu a ke stavbě pořádného opevnění; tehdy vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Osudnou se hradu stala finanční krize Pernštejnů v 16. století, kdy od roku 1547 se hrad uvádí jako pustý.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)