Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kvůli srážce s autem málem uhynula samice chráněného výra velkého. Apeluji na motoristy: řiďte ohleduplně a nevyhazujte odpadky do příkopů

Doslova husarský kousek se povedl dvěma ženám a pracovníkům Záchranné stanice živočichů Plzeň, kteří v těchto dnech zachránili život těžce zraněné samici výra velkého. Zubožené zvíře, které v ČR patří k chráněným druhům, spatřily ženy ve čtvrtek 2. dubna nejprve v příkopu u silnice, ale když se na místo později vrátily, už je nenašly. Naštěstí jim s hledáním v terénu pomohl zkušený znalec ptactva – Karel Makoň ze zmíněné záchranné stanice, a tak na louce u potoka Třemošná, tekoucího z Chotiné pod Kaceřovem až do Berounky, našli po delším hledání samici tohoto v ČR největšího druhu sov, která se před nimi i přes své těžce polámané křídlo dovedně maskovala.
Vyhladovělý pták, kterého podle Karla Makoně srazilo projíždějící auto, se pohyboval se svým těžkým zraněním bez možnosti letu a lovu zhruba dva až tři týdny. Naštěstí ale byl ještě natolik vitální, že prakticky okamžitě začal přijímat potravu. Zpočátku dostávala výřice kousky kuřecího masa namáčeného ve vodě, aby se její organismus rychleji zavodnil. Díky úspěšnému zotavování pak mohla samice v pondělí 6. dubna podstoupit amputaci křídla a podle slov svých ošetřovatelů se má čile k světu.

„Musím na tomto místě apelovat zejména na motoristy, aby se na silnicích chovali s ohledem na to, že ve volné krajině se mohou dostat do střetu se zvířaty. A to nejen v noci, ale i za bílého dne. Zatímco na silnicích se nyní, v době koronavirové nákazy pohybuje méně aut, zdá se, že tragických případů střetů zvířat s auty v celé republice nijak neubývá,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Děkuje proto aspoň na dálku všem, kdo se dokážou chovat v přírodě i na silnicích ohleduplně, a takovým lidem, kteří – stejně jako dvě nejmenované ženy z Plzeňska – dokážou ke zraněným zvířatům přivolat kvalifikovanou pomoc.

Slova o neubývajících kolizích motoristů se zvířaty potvrzuje také Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. „Ptáci, zejména dravci už se naučili létat k silnicím za potravou, protože zjistili, že se tam vyskytuje dostatek hrabošů a potkanů, kteří hodují na odpadcích nezodpovědně vyhazovaných z oken aut. Výjimkou nejsou ani srážky vozidel s většími dravci – s orly nebo luňáky – protože ti zase zjistili, že kolem příkopů mohou najít mršiny jiných zvířat sražených auty,“ popisuje ochránce přírody začarovaný kruh.

Stejně jako Evžen Korec z táborské zoo, také on apeluje na motoristy, aby rozhodně neodhazovali odpadky z aut. A vyzývá každého řidiče, kterému se stane, že jeho vůz srazí zvíře, aby o tom neprodleně informoval policii. Je to ve vlastním zájmu motoristů (kvůli případné pojistné události) ale i v zájmu záchrany poraněných zvířat. Místní policisté totiž zpravidla mají i kontakty na odborníky v okolí, kteří se o auty sražené tvory dokážou postarat.

Foto: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)