Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les

Pětadvacet oveček se již vesele pase na svahu pod barokním chrámem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Letos se chystá také obnova části tamních luk pomocí dosevu a selektivních sečí a v průběhu dalších let i odclonění hřbitova pod Zelenou horou. Naposledy zmíněného se dosáhne výsadbou „nového“ Černého lesa na úpatí kopce. Stromy tak oddělí sakrální památku na vrcholu kopce od hřbitova pod ním.
'Ovečky, které se pod památkou pasou, jsou tiché, neútočné, psychicky odolné a věříme, že se jim u nás bude dobře dařit', uvedl chovatel pan Daďourek.

Doplnil, že lidé by zvířata vůbec neměli krmit, nesnesou žádný příkrm - chleba, rohlíky ani jablka. Zvyklé jsou pouze na trávu, seno, sůl a vodu, kterou od května do září na pastvě získávají také ze zeleného krmení. 'Trávicí soustava tohoto plemene se přizpůsobila méně kvalitní pastvě. Ovečky si již prohlédly celý svůj rajon a nejprve zavítaly tam, kde je pro ně nejchutnější tráva, následně teprve půjdou hledat jinam', vysvětlil chovatel. Ovce budou spásat trávu zhruba od května do září, čímž se má zajistit porost v přirozené druhové rovnováze

Pohladit se od nikoho nenechají, je to polodivoké plemeno, ale zato zvládají dobře místní podmínky. Lidé, kteří chodí na procházku se psy, by si měli svoje zvířata hlídat, aby nevběhla do ohrady a ovečky zbytečně neděsila či aby nedošlo ke zranění ovce nebo i psa.

Na obnovu nového Černého lesa, který oddělí hřbitov od památky, žďárská radnice využije krajský příspěvek ve výši půl milionu korun.


Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)