Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kulturní léto v univerzitním centru v Telči odstartuje vernisáží a koncertem mužského pěveckého sboru

Vernisáž letní výstavy Ireny Armutidisové ml. a Nikose Armutidise a koncert mužského pěveckého sboru Láska opravdivá, působícího při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, pořádané první červnový víkend (v sobotu a neděli, vždy od 15 hodin) – to jsou akce, kterými se Univerzitní centrum MU v Telči vrací zpět do života a otevírá svoje kulturní léto v Telči.
„Nebývá zvykem, aby sezóna začala tak pozdě, ale o to zajímavější to bude start,“ říká ředitel UC Telč Jaroslav Makovec, „chtěl bych moc poděkovat kolegům z Brna, výtvarníkům i zpěvákům, ale i z ČVUT a města Telč, že se nebojí a do organizace akcí se pustili. Samozřejmě to bude trochu omezené, budeme venku, s rozestupy, a tak dále, ale jinak to bude zase po delší době určitě bezva kulturní zážitek. Jsem rád, že snad definitivně končí doba zákazová, a my se tak můžeme vrátit k normální práci. Na všechny vystupující, a samozřejmě i na všechny, kteří k nám najdou v létě cestu, už se moc těšíme,“ dodává.

Vernisáž Výstavy Ireny Armutidisové ml. a Nikose Armutidise

Po dvou letech věnovaných kovářům a černému řemeslu, přichází již tradiční letní expozice otevřeného prostoru na nádvoří areálu bývalých jezuitských kolejí nejen s novým materiálem, ale také s umělci z jiného regionu. Výstava akademických sochařů Ireny Armutidisové ml. a Nikose Armutidise, kombinuje dva zcela odlišné pohledy na sochu a prolíná realistický přístup s abstraktním. Sjednocujícím momentem je materiál, ze kterého jsou objekty zhotoveny – laminát.

Abstraktní sochy jsou pozorovány plastikami zvířat a v areálu nádvoří vytvoří podivnou symbiózu.

Nikos Armutidis patří mezi přední české sochaře zabývající se portrétní tvorbou. Narodil se v roce 1953. V letech 1974-1980 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u docenta Jiřího Bradáčka. Nyní žije a pracuje ve Veverských Knínicích nedaleko Brna. Ve své volné tvorbě se věnuje především abstrakci. Je autorem mnoha bust ve veřejném prostoru, např. France Kafky a Jana Wericha v Praze, socha J.G. Mendla na Mendlově univerzitě v Brně, Alfonze Muchy, Karla Kraugartnera nebo kardinála Dietrichsteina v Mikulově, Vladimíra Menšíka v Ivančicích či Lea Eitingera v Lomnici.

Ukázka díla a více informací: https://cs.isabart.org/person/2152

Jeho dcera Irena Armutidisová ml. studovala na pražské Akademii výtvarného umění v atelieru figurálního sochařství u profesora Jana Hendrycha v roce 2007-2013. Žije v Brně a pracuje v ateliéru ve Veverských Knínicích, který sdílí se svým otcem. Zabývá se převážně realistickým sochařstvím. Mezi její realizace patři busta Jana Blahoslava v Ivančicích, spolupráce s otcem na soše J. A. Komenského, pamětní deska na rodném domě Jana Procházky atd.

Ukázka díla a více informací: www.irenaarmutidisova.com, IG: @irenaarmutidisova

Vernisáž proběhne v sobotu 6. června 2020 od 15 hodin, výstava potrvá do konce října 2020.

Koncert mužského pěveckého sboru Láska opravdivá

Nedělní odpoledne bude patřit hudbě. Koncert sborové tvorby českých a moravských klasiků, v podání mužského pěveckého sboru Láska opravdivá, začíná v neděli 7. června od 15 hodin, opět na nádvoří Univerzitního centra MU v Telči (budova jezuitské koleje na nám. Zachariáše z Hradce 2, vchod z nám. Jana Kypty). Zazní skladby L. Janáčka, B. Smetany, J. B. Foerstera a P. Křížkovského.

Sbor Láska opravdivá, působící při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, založili v roce 2009 Jaroslav Černocký a Jan Špaček s cílem oživit kdysi bohatou a dnes skomírající tradici mužského sborového zpěvu. Repertoár se specializuje na českou sborovou tvorbu 19. a 20. století a pravoslavnou duchovní hudbu.

Informace: https://www.facebook.com/laskaopravdiva,

Obě akce mají dobrovolný vstup a jsou určeny pro širokou veřejnost.

Jaroslav MAKOVEC

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)