Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na zámku v Polici na Třebíčsku bude v sobotu 27. června otevřeno muzeum Waldemara Matušky

Do renesančních zámeckých prostor v Polici na Třebíčsku se stěhuje muzeum zpěváka Waldemara Matušky. Dosud bylo k vidění v městečku Josefov na Náchodsku, kde bylo otevřeno po dohodě s manželkou zpěváka Olgou u příležitosti nedožitých Matuškových 80. narozenin. Na zámku na Vysočině bude expozice otevřena v sobotu 27. června.
Expozici Waldemara Matušky bude věnovaný sál v horním patře zámku. Lidé si budou moci prohlédnout jeho vydané gramofonové desky, fotografie, plakáty a časopisy. Součástí muzea je zpěvákova kytara či vojenská lodička, s níž hrál ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.
Nebude chybět klavír, na který umělec hrál. K vidění bude budou i další zajímavosti, například kytary, banja, klarinet z filmu Kdyby tisíc klarinetů i Matuškův samopal a také třeba i oblek.

Pro otevření muzea v Josefově v roce 2012, jediného na světě, se tehdy po dohodě s manželkou zpěváka Olgou rozhodl Matuškův blízký přítel, Miroslav Frost, který v Josefově žije. Tam se však už na další spolupráci nedomluvil. „Slovo dalo slovo a dohodl se s Policí,“ uvedl polický starosta Karel Janoušek,

Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích, zemřel 30. května 2009 na Floridě. Od šedesátých let patřil k výrazným postavám československé hudební scény. Dvojnásobného vítěze ankety Zlatý slavík proslavily hity jako Tereza, Slavíci z Madridu či Růže z Texasu. V roce 1986 emigroval do USA a požádal o politický azyl, po pádu komunismu se do Česka pravidelně vracel.

Nejstarší zmínka o zámku v Polici pochází z roku 1358. Na přestavbě tvrze do dnešní podoby zámku se podíleli v 16. století Tavíkovští z Tavíkovic a v 17. a 18. století rod Berchtoldů z Uherčic. Do dějin zámku se pak nesmazatelně vepsal také šlechtický rod Segurů (19. Století) a Wraždů z Kunvaldu. Zámek Police byl v roce 1945 zkonfiskován a od roku 1996 je ve vlastnictví obce Police, v letních měsících je přístupný veřejnosti. K vidění jsou zde kvalitní štukové výzdoby stropů, části původního vybavení zámku a zcela zachovaná a neporušená zámecká kaple z 18. století. Součástí zámku je i vyhlídková pětipatrová hranolová věž. Goticko – renesanční zámek patří k nejvýznamnějším a nejvzácnějším v tomto stavebním stylu na Vysočině.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)