Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?

Nesmyslné, zrůdné, odporné. Další lidská bestie řádí tentokrát v okrese Nymburk. S použitím velmi nebezpečného jedu karbofuranu přivodil tento vyšinutý jedinec zcela zbytečnou a trýznivou smrt luňáku červenému, který u nás patří ke kriticky ohroženým druhům ptáků. Po pozření nervového jedu ze stejné otrávené návnady položené u polní cesty (!) uhynul na tomtéž místě také krkavec velký, který je v ČR ohroženým druhem. Zabití kriticky ohrožených zvířat je přitom trestným činem, za který pachateli hrozí až několika let vězení.
Karbofuran se sice v minulosti používal v zemědělství jako pesticid, ale už od roku 2007 je v celé Evropské unii zakázáno nejen obchodování a jeho používání, ale také pouhé přechovávání této nebezpečné látky.
Nebudu na tomto místě kohokoliv obviňovat, přestože fakt, že otrávenou návnadou na Nymbursku bylo tělo bažanta nacpané jedem, přesvědčivě ukazuje, kdo u nás snadno uloví bažanta a pak použije zakázaný a velmi nebezpečný jed. Jed, kterým se v přírodě mohou snadno otrávit i lidé! Ostatně jiný případ z Pelhřimovska starý několik let moje podezření jen zesiluje – děti na procházce našly křídlo opeřence a začaly z něj vytrhávat pestrobarevné peří, aby si vyrobily indiánskou čelenku. Jenže na ně vyběhl myslivec s pokřikem, aby na to nesahaly, že křídlo pochází z otrávené návnady…

Bohužel dospělý doprovod dětí tenkrát udělal chybu a naprosto jasný případ travičství neoznámil policii nebo ornitologům či ochráncům zvířat. Pachatel tedy zůstal neodhalen a nepotrestán stejně jako desítky dalších lidských zrůd, které dodnes používají zakázaný karbofuran. Jen letos se jím v ČR otrávilo několik desítek kriticky ohrožených ptáků, nejčastěji luňáků červených a orlů mořských.

A protože policie dosud žádného pachatele těchto zrůdných činů nedokázala vypátrat, apeluji na každého, kdo v přírodě najde uhynulé zvíře s podezřením na otravu, aby neprodleně přivolal policii, případně ochránce přírody. Jen pro připomenutí: karbofuran je nervový jed, který způsobuje ochrnutí svalstva včetně svalů dýchacích, takže otrávená zvířata zpravidla umírají v krutých křečích udušením. Možnou otravu karbofuranem naznačí nálezci křečovitě zaťaté pařáty a roztažená křídla mrtvého zvířete. Spolehlivým ukazatelem je podle odborníků i mrtvý hmyz, který se při hodování na mršině rovněž otrávil.

Můj apel ovšem směřuje i k zákonodárcům. Už příští týden Poslanecký sněmovna rozhodne ve třetím čtení o podobě novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. A právě tam je prostor, aby policie a veterinární správa konečně získaly možnost dostat se na kobylku i nezodpovědným jedincům, kteří zakázaný karbofuran byť jen přechovávají. Jeden z pozměňovacích návrhů totiž dává policii možnost vstoupit do obydlí, kde je podezření na týrání zvířat nebo na existenci tzv. množírny psů či koček. A vhodnou úpravou textu by bylo možné využít tento pozměňovací návrh i proti těm, kdo dosud unikají spravedlnosti, protože není jednoduché travičství jim prokázat. Ale protože už jen to, že traviči mají kdesi ve stodole, v kůlně nebo ve sklepě karbofuran, je zakázáno, využijme novelu zákona a postihujme aspoň přechovávání této zakázané a velmi nebezpečné látky.

Ilustrační foto: příroda.cz

Evžen KOREC

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)