Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo

Chudobínská borovice rostoucí na nepřístupném skalnatém ostrohu nad bývalou obcí Chudobín na Bystřicku, jež byla zatopena vírskou přehradou, prošla lékařskou prohlídkou.
Dřevina se stala Evropským stromem roku 2020, zvítězila v konkurenci dalších patnácti finalistů ze všech koutů Evropy. Do té doby se její stáří odhadovalo na zhruba 350 let, ale z odborné dendrologické prohlídky, která zahrnula i přístrojovou diagnostiku v podobě akustické tomografie a 3D scanu, vyplynulo, že stáří stromu může být i 500 let.
Borovice je vysoká 13 metrů, její kmen má obvod 188 centimetrů a v průměru měří 60 centimetrů. Uvnitř kmene se nachází dutina, což je ale u podobné starých stromů běžné.

Podrobné výsledky týkající se zdravotního stavu Evropského stromu roku 2020 budou známy v polovině srpna, součástí posudku bude i návrh správné péče o strom. Již nyní se odborníci shodují v tom, že nepřístupnost místa umocněná zákazem vstupu souvisejícím s přísnými vodohospodářskými pravidly, je pro strom výhodou. Vítězství české dřeviny v evropské soutěži bude připomínat pamětní tabule, kterou na „pravobřežce“ v místě, kde je na borovici nejlepší výhled, nechá umístit Povodí Moravy coby správce nádrže.

Královna zatopeného údolí
Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady u obce Dalečín na Žďársku. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)