Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Katalog k výstavě historických fotografií jihlavských předměstí lze zakoupit na Turistickém informačním centru za 99 Kč. Výstava Před branami města je přístupná ve sklepních prostorech historické budovy jihlavské radnice zdarma do 12. září, a to od pondělí do soboty, od 8.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.00 hodin.
Jaký pohled se asi naskytl těm, kdo před sto a více lety přicházeli k Jihlavě? A jak viděli město ti, kteří žili na jednom z jeho předměstí? To se snaží přiblížit výstava historických fotografií zapůjčených Muzeem Vysočiny Jihlava, která právě probíhá ve sklepení jihlavské radnice. K výstavě nově vyšel i katalog, který obsahuje fotografie z výstavy a krátké popisy bývalých jihlavských předměstí. Katalog lze zakoupit na Turistickém informačním centru za 99 Kč.

„Jako každé středověké město, byla i Jihlava městem sevřeným hradbami a vše, co bylo za nimi, už bylo předměstí, kterých měla Jihlava pět: Špitálské, Křížové, Staré Město, U Koželuhů a U Jatek,“ píše se v úvodu katalogu.

„Výběr fotografií pečlivě nahlíží na místa, jejichž charakter prošel za mnoho desítek let nepřebernými změnami. Ukazuje dnes nevídané krajinné kompozice, a především nevšední a neopakovatelnou atmosféru Jihlavy vyčkávající na proměnu v moderní město,“ doplnila autorka výstavy Jana Petrůjová.

Do konce srpna můžete zhlédnout ve vestibulu jihlavské radnice také výstavu historických fotografií z Muzea Vysočiny Jihlava nazvanou Druhá světová, která vznikla v rámci letošního 75. výročí osvobození Československa. Více zjistíte na www.visitjihlava.eu.

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)