Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny

V rámci výstavy O Krávě, která probíhá v pelhřimovském muzeu, se v úterý 11. srpna od 17 hodin uskuteční přednáška O Sýrech.
Přednáška v podání Petra Rysa, pořadatele sýrařských kurzů a prodejce sýrařského vybavení na Pacovsku, bude věnována praktickým postupům při výrobě různých typů sýrů. Přednášející předvede potřebné vybavení užívané v minulosti i v současnosti v různých částech Evropy. Prozradí i triky k výrobě sýrů použitelné v domácím prostředí.
Po přednášce bude možné zúčastnit se komentované prohlídky výstavy O Krávě!

V úterý 18. srpna od 15 hodin výstavu O Krávě doplní taneční představení Kozí kraviny – polní verze pro děti od 5 let a jejich rodiče.
Jak tančí kráva? Inspirací inscenace je Terezina skutečná kráva Malina a touha Báry ocitnout se v jedné z Tereziných knížek.
Kráva je obrovské zvíře, funící teplé tělo, kamarádka. Každodenní život s krávou se stal pro Terezu natolik silným zážitkem, že jí už přestal štěteček a papír stačit a postupně začaly s Bárou tančit divadlo o krávě a pro krávu. Vznikl tak duet autorek, dialog mezi krávou a člověkem, performerkami a publikem, výtvarnicí a tanečnicí.
Adaptace původního představení uváděného v divadle PONEC.
Tvorba a interpretace: Tereza Říčanová, Barbora Látalová
Vizuální koncept: Tereza Říčanová
Light design: Pavel Havrda
Zvuková režie: Tomáš Vtípil
Dramaturgie: Eva Rosemarijn
Produkce: Lucia Račková
Producent: OSTRUŽINA z.s.
Koproducent: TANEC PRAHA festival / PONEC – divadlo pro tanec
Za podpory: MKČR, MHMP
Poděkování: Malina, Jakoubek, Hana Vondrů, Catarina Noronha, Kati Linek, Anežka Konečná, Dalton Stansbury & Tony Rose & Lazy Pigs, Adam Jerman See Less

Výstava O Krávě, která na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově potrvá až do 30. srpna, přibližuje chov hovězího dobytka jako dříve neodmyslitelnou součást každodennosti. Chce připomenout význam a roli krávy v životě obyčejného člověka a také stopy, které zanechala v kultuře a folklóru. Výstavou provázejí autorské kresby ilustrátorky Terezy Říčanové.
Návštěvníci se mohou zapojit do výzvy Zašli krávu: uvítáme veškeré fotografie, vzpomínky, obrázky i předměty spojené s chovem krav v minulosti i současnosti. Na facebooku muzea běží kvíz Co je to za kravinu?

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)