Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Stará odpočívka u dálnice D1 na pomezí Pelhřimovska a Benešovska poslouží po opravě motoristům

Několik let uzavřená malá odpočívka Studený u dálnice D1 na 70,1 kilometru ve směru na Brno na pomezí Pelhřimovska a Benešovska poslouží po rekonstrukci k parkování nákladním i osobním autům či autobusům. Do provozu by měla být uvedena v příštím roce na počátku prázdnin. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martin Buček.
Odpočívka není napojena na inženýrské sítě, ale je na ní studna, která poslouží pro zásobování vodou. Elektřina sem bude přivedena v rámci rekonstrukce, aby mohlo být vybudováno veřejné osvětlení pomocí LED svítidel. Koncepce osvětlení odpočívky je navržená ve spolupráci s Odbornou skupinou pro světelné znečištění České astronomické společnosti, aby nedocházelo ke světelnému smogu.
'Realizována bude rovněž změna dispozice odpočívky, aby při dodržení normových požadavků mohla být navýšena kapacita stání, zejména pro nákladní auta. Celkem je počítáno parkovacími místy pro 12 nákladních a 26 osobních vozidel, dva autobusy a tři pro vozidla s přívěsem, karavany či obytné vozy. Chybět nebude ani kontrolní stanoviště Policie ČR. Rekonstrukce zahrnuje rovněž nové povrchy, odvodnění s instalovaným odlučovačem ropných látek. Od dálnice bude prostor odpočívky oddělen 3,2 metrů vysokou gabionovou zdí v délce 328 metrů', vysvětlil M. Buček.

Odpočívka bude vybavena sociálním zázemím, které bude řešeno korporátní toaletou, tedy prefabrikovanou stavbou s automatickými toaletami, 44 lavičkami, sedmi lavičkami se stolem, 24 odpadkovými koši a čtyřmi posilovacími fitness prvky. Odpočívka bude mít rovněž kamerový dohled a systém pro sledování obsazenosti stání pro nákladní vozidla. Tyto data se budou přenášet do dálničního informačního systému (DIS), kde budou zpracována, vyhodnocena a dále poskytnuta řidičům.

'Na odpočívce ze sedmdesátých let minulého století jsou nyní osazovány žulové obruby, probíhá výstavba bariérové gabionové stěny, navážení a úprava štěrkodrtě', doplnil mluvčí.
Náklady na celou stavbu dosáhnou výše 57,839 milionů korun bez DPH.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)