Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zámecké interiéry v Jaroměřicích nad Rokytnou ovládnou v neděli filmaři

Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou v neděli 13. září ovládnou filmaři a zámecké interiéry tak budou pro veřejnost uzavřeny. Bude se tu natáčet film Il Boemo, který diváky seznámí s osudy nejvyhledávanějšího hudebního skladatele druhé poloviny 18. století Josefa Myslivečka. Přístupná návštěvníkům zůstane zahrada.
„Zámecké interiéry budou ve filmu představovat veřejný dům', prozradil kastelán zámku Radim Petr.

Historický velkofilm Petra Václava je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil a stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění.

V pondělí 29. července 2019 začalo v italském městě Como a v okolí italského jezera Lago di Como natáčení historického příběhu Il Boemo o českém operním skladateli Josefu Myslivečkovi v režii Petra Václava. V místním divadle Teatro Sociale di Como zazněly Myslivečkovy skladby pod taktovkou Václava Lukse a orchestru Collegium 1704. Hlavní postavu ztvární Vojtěch Dyk.

Josef Mysliveček, též Joseph Misliweczek, od 1767 též italský tvar Giuseppe Venatorini, nazývaný také Il divino boemo (9. března 1737 Praha – 4. února 1781 Řím), byl český hudební skladatel období pozdního baroka a klasicismu. Druhou polovinu svého života prožil v Itálii, kde se proslavil především svými operami. Kromě dvaceti šesti oper jeho bohatá tvůrčí činnost zahrnuje řadu oratorií a kantát, sinfonií a nástrojových komorních skladeb. V českém prostředí je jeho životní osud spojen s legendou, kterou vytvořil Jakub Arbes ve své próze Il divino Boemo.

Foto: ceskatelevize.cz

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)