Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V jihlavské zoologické zahradě se narodilo historicky první mládě nosála bělohubého

Poprvé v historii zoologické zahrady v Jihlavě se podařilo odchovat nosála bělohubého. Jedno mládě, zatím neznámého pohlaví, se narodilo 14. července tři roky starým rodičům pocházejícím ze Zoo Magdeburg.
Mládě se nosálům navíc narodilo hned druhý den po tom, co se podařilo odchytit uprchlého nosálího samce. Chovatelé tak měli hned o důvod k radosti navíc.

Nosáli bělohubí (Nasua narica) žijí v celé Střední Americe, ale okrajově zasahují do Severní i do Jižní Ameriky. Jsou to teplomilné šelmy příbuzné mývalům severním i pandám červeným, které žijí ve vedlejších expozicích.
Tato milá medvídkovitá zvířátka jsou všežravci, pochutnají si na malých obratlovcích, ovoci, mršinách, hmyzu a vajíčkách. Bez potíží šplhají na stromy, kde jim k udržení rovnováhy pomáhá dlouhý ocas, přesto ale častěji hledají potravu na zemi. Nosáli se lehce adaptují na přítomnost člověka; stejně jako mývalové rabují v kempech odpadkové koše. Snadno mohou být ochočeni a na základě vědeckých experimentů bylo dokázáno, že jsou poměrně inteligentní.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)