Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta

Interaktivní výstava s názvem Svět středověkých her, která proběhla loni v jihlavském muzeu a ke které byl na počátku tohoto roku vydán stejnojmenný katalog, byla přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut. V kategorii Muzejní cena obsadila tato výstava 1. místo. Autorem výstavy je archeolog Aleš Hoch.
Výstava slavila úspěch, stala se putovní - naposledy byla k vidění v Západočeském muzeu v Plzni a byla také přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut.

Tento společný projekt Archeologického ústavu AV, Brno, v.v.i, Moravského zemského muzea a Ústavu archeologie a muzeologie FF MU (více na cenazlatymamut.cz) si klade za úkol motivovat archeology ze všech institucí k propagaci, prezentaci a popularizaci archeologické práce v očích laické veřejnosti.

Cena je vyhlašována ve třech kategoriích - Hlavní cena, Muzejní cena a Studentská cena, z nichž každou garantuje jeden z partnerů, a jsou vždy oceněny tři nejlepší výsledky.

V „temném“ středověku lidé měli spoustu svátečních dnů - až sedmdesát - a uměli si je užívat. Hry, slavnosti, hudba a tanec, to vše tehdy neodmyslitelně patřilo k životu napříč společenskými vrstvami. z hraček byly nalezeny třeba dřevěné koule určené ke hraní, dětské kožené botičky, figurky koníků, celodřevěné šípy, skleněné kuličky, dřevěná káča s bičíkem, hrací kostky nebo figurky. Mezi nejoblíbenější deskové hry středověku patřily vrhcáby. Nejstarší doklad této hry z našich zemí pochází z druhé poloviny 14. století, nejpopulárnější však byly v 15. a 16. století.
Šlechta zase milovala turnaje, lov či deskové hry a některé vydržely až do dnešních časů, třeba dáma, šachy, ovčinec či mlýn.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)