Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Pelhřimově zřejmě vznikne Národní basketbalové muzeum

V pelhřimovské sportovní hale by mohlo být zřízeno Národní basketbalové muzeum, které by mělo přiblížit prostřednictvím stovek exponátů – dresů, medailí, diplomů či pohárů celou historii českého basketbalu od první ukázky ve Vysokém Mýtě roku 1897 až do současnosti. Iniciátorem myšlenky zbudovat toto muzeum v Pelhřimově je sportovní novinář a televizní komentátor Jakub Bažant.
'Jako úplně první by měly být upraveny vstupní, uvítací prostory před halou. Před komínem by měla být umístěna přesná replika koše, na který se hrálo při památném mistrovství Evropy ve Švýcarsku v roce 1946, které vyhráli naši pováleční reprezentanti. Průčelí haly získá stylovou výzdobu. Na boku komína by měl být nainstalován měřič, aby si zájemci mohli změřit hodnotu svého výskoku a dosahu, a také tabulky s označením sponzorů. Na zemi bude vyznačena čára pro šestimetrový hod, který si budou moci zájemci sami vyzkoušet. Aby se odskakující míče nedostaly mimo vyhrazenou plochu, budou kolem umístěny jako zábrany gabiony naplněné starými basketbalovými míči a záchytná síť', nastínil představy o podobě muzea předseda basketbalového klubu Sojky Pelhřimov Miloslav Slavík.

V interiéru haly pak tvůrci plánují instalovat v zadních prostorách umístění velkoformátových fotografií 13 osobností, které se významně zasloužily o český basketbal - např. Tomáš Satoranský, úspěšný český basketbalista působící v americké NBA.

Další postup budování muzea bude podle předsedy BK Pelhřimov M. Slavíka záležet na výsledcích společných jednání s městem, které se k celému záměru staví vstřícně, na tom, zda se podaří najít další vhodné prostory atd. Spolek Národní basketbalové muzeum, který se stará o realizaci celého záměru, by také uvítal pomoc případných sponzorů.
„Basketbal má v Pelhřimově úžasnou tradici a my chceme, aby měl dobré jméno i v budoucnu. Muzeum by bylo výbornou propagací jak basketbalu, tak města jako takového', dodal Miloslav Slavík.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)