Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku

Na konci obce po levé straně v zalesněném místě při výjezdu směr Sobíňov na Havlíčkobrodsku, v bývalém vojenském prostoru v Chotěboři - Bílku je umístěn malý pomníček z žulového kamene připomínající tragické zřícení dvou letounů čáslavského letectva, které se stalo 10. října 2000 v 9.45 hodin. Tehdy při neštěstí zemřeli piloti Zdeněk Svoboda a Ivan Indrák.
Piloti před dvaceti lety nacvičovali vzdušný boj ve skupině. Oba armádní letouny MiG-21 letící těsně za sebou narazily do vrcholku stromů, přičemž muži po pádu utrpěli smrtelná zranění.

Letouny narazily na vojenskou budovu vedle psince 52. ústřední muniční základny. Jeden ze svědků vyprávěl, že asi v 9.45 hodin uslyšel hroznou ránu, po které následovala ohromná exploze. Spálené větve a součástky letadla létaly až do těsné blízkosti osamělých domů v blízkosti základny. Tvrdil, že vzduchem viděl letět i sedačku, kterou potom našel prázdnou v lese, motor leží asi 150 až 200 metrů od místa dopadu.

Tělo jednoho pilota bylo nalezeno v lese u plotu areálu. Několik desítek metrů od něj byl motor a sedačka. pilot ležel pod bílým padákem. Na laně byl i oranžový člun a další záchranné pomůcky.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)