Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pětiletý zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel a trest vyhoštění z České republiky na pět let – takový verdikt si vyslechl o víkendu u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou polský řidič kamionu. Tyto přísné tresty padly přitom druhý den poté, co policisté z územního odboru Žďár nad Sázavou polského řidiče obvinili z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, a to kvůli zaviněné dopravní nehodě.
Policisté z integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pátek 16. října deset minut po patnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Žďársku. Osmačtyřicetiletý řidič – jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s jízdní soupravou složenou z tahače a návěsu po silnici I/37 ve směru od Vojnova Městce na Stržanov. Jak vyplynulo z výpovědi řidiče, jel z polského města Kudowa – Zdrój a s jízdní soupravou mířil do Brna.

Řidič kamionu při jízdě v důsledku předchozího požití alkoholu nezvládl řízení vozidla, přejel do protisměru, kde došlo ke střetu zpětných zrcátek a k bočnímu střetu s protijedoucím nákladním vozidlem. Viník nehody ale na místě nezastavil a pokračoval v jízdě ve směru k obci Stržanov, kde po projetí mírné levotočivé zatáčky na přímém úseku v klesání přejel na pravou krajnici a sjel s jízdní soupravou do pravého silničního příkopu, kde se jízdní souprava zastavila.

Na místo vyjeli policisté, kteří řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla a poté také k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní – 3,08 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky – 2,84 a 2,90 promile alkoholu v dechu. U řidiče druhého nákladního vozidla byla dechová zkouška negativní. Při dopravní nehodě nebyl nikdo zraněn a hmotná škoda dosáhla částky 155 000 korun. Policisté cizinci na místě zadrželi řidičský průkaz a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté cizince z důvodu jeho silné opilosti zajistili a umístili ho k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.

Případ řešili po dohodě s dozorujícím státním zástupcem v tzv. super zkráceném přípravném řízení a muž si druhý den, tedy v sobotu, poté co na protialkoholní záchytné stanici vystřízlivěl, převzal podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ se tak ještě tentýž den dostal k Okresnímu soudu ve Žďáru nad Sázavou a cizinec byl odsouzen k trestu zákazu činnosti a na dobu pěti let byl vyhoštěn z České republiky.

Tento případ je velice alarmující, neboť silně podnapilý řidič kamionu podle svého vyjádření pil alkohol již na území Polska a s jízdní soupravou se vědomě vydal na cestu do České republiky, i když byl v silně podnapilém stavu. Jen obrovským štěstím bylo, že páteční dopravní nehoda na Vysočině neměla fatální následky a že se „pouze“ bočně střetla dvě nákladní vozidla a vznikla jen majetková škoda. Dopravní nehody, ke kterým dochází na silnici Kraje Vysočina pod vlivem alkoholu, jsou důvodem pro mnohem intenzivnější kontroly řidičů v rámci běžného výkonu policejní služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních opatřeních.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)