Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina

Novou alej hodlají u příležitosti 20. výročí založení Domácího hospice Vysočina vysadit jeho zástupci a příznivci v lokalitě Tři kříže v Novém Městě na Moravě. Akce se uskuteční v sobotu 7. listopadu od 15 hodin.
Okolí Třech křížů, které jsou oblíbeným cílem vycházek obyvatel Nového Města i turistů, v posledních letech prochází postupnou revitalizací. Již dříve byly na místech po vykácené části smrkového lesa vysazeny jak keře a listnaté stromy, tak i jabloně a třešně. Vysazení nových dřevin navázalo na lesní průhledy, které vznikly, aby díky částečnému odlesnění byly historické kamenné kříže na kopci zvaném Kaplisko z dálky vidět. Cílem záměru byl vznik přírodního turistického okruhu vedoucího okolím Nového Města, a to od Tří křížů kolem soustavy rybníků Michovy až k aleji Cinzendorf.
Kopec vysoký 675 metrů nad mořem na východní straně Nového Města na Moravě je opředen legendami. Říká se, že na jeho vrcholu byly vztyčeny dřevěné kříže v roce 1680 jako poděkování Bohu za uchránění města před morem. V červenci 1832 dřevěné kříže nahradily kamenné, jelikož o rok dříve hrozila městu epidemie cholery, které občané města také unikli.

Domácí hospic Vysočina se sídlem v Novém Městě na Moravě má pobočky ve Velkém Meziříčí a v Jihlavě. Společnost se prostřednictvím týmu lékařů, zdravotních sester a psychosociálních pracovníků již dvě desítky let zabývá poskytováním péče umírajícím osobám v závěrečném stádiu života v jejich domácím prostředí.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)