Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Udělejte z podzimní zahrady ráj pro ptáky

Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých se dozvíte, jak udělat vaši zahradu (nebo okolí vašeho domu) přívětivou a bezpečnou pro ptáky.
Díl první: Zahrada na podzim
Naše zahrada je ideálním místem, které můžeme proměnit v opravdový ptačí ráj. Věřte, že to nedá ani moc práce. Ptáci totiž neocení anglický trávník či úhledně zastřižené keře. Právě naopak! A když zahradu nemáme? Vyberte si hezké místo v okolí u vašeho domu či někde v parku a můžeme začít. I malá změna se totiž počítá!
Zahrada lákající ptáky nemusí být velká, měla by ale být pestrá a nabízet ptákům základní potřeby – dostatek úkrytů i možnosti potravy. Ptáci preferují zahradu plnou křovin, stromů, travin a bylin. I malou úpravou můžeme na své zahradě vytvořit místo, kde se ptákům dobře žije, kde budou v bezpečí a kde budou vítáni. Dobrou zprávou je, že taková ptačí zahrada je na údržbu poměrně nenáročná.

Podzim je ideální dobou, kdy s úpravami začít. Hnízdní sezóna je ukončená a nehrozí tak zničení ptačích hnízd. Zapomeňte však na úpravy jako je řezání, kácení a hrabání. Zkusme se překonat a nechat si na zahradě trochu toho „nepořádku“.

Ořezat suché větve a shrabat listí – velmi častá aktivita na podzimní víkendy. Milovníci ptáků si tuto práci mohou odpustit.

Staré dřevo a spadané listí neodstraňujte
Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky velmi užitečné. Pokud je to jen trochu možné a pro vás bezpečné, neodstraňujte je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci rádi pochutnají. Postačí ale i naskládané dříví, nebo jen hromádka klestí. Spadané listí nepalte. Shrabejte na hromádku (třeba ke kmeni nějakého stromu) a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky.

Vyčistěte staré budky a vyvěste nové
Pokud máte na stromech vyvěšené budky, nezapomeňte je po sezóně vyčistit. Starý hnízdní materiál odstraňte. V případě, že je budka více zašpiněná, vydesinfikujte ji. Pokud jste budky ještě nezavěsili, je právě teď nejlepší čas. Ptáci tak budou mít dostatek času je objevit a na jaře si třeba právě tu vaši vyberou k hnízdění.

Necháte spadané ovoce kosům a kvíčalám?
Kosi a kvíčaly vám budou vděční, když se s nimi podělíte o jablíčka z vaší zahrady. Nechte jim jich několik přímo na stromě klidně i v případě, že přijdou první mrazíky či sníh. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Květy těchto rostlin obsahují od odkvetení velké množství semen, která mohou být pro ptáky hojným zdrojem potravy. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu. Možná se vám podaří přilákat hejno stehlíků na semena obyčejných bodláků.

Založte kompost
Pokud ještě nemáte, založte si kompost – žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Volte otevřenou konstrukci před zavřenými plastovými boxy, do které budou mít ptáci přístup. Na zahradě se vyhýbejte chemickým prostředkům. Ke hnojení využijte přírodní suroviny – postačí najemno posekaná tráva a listí.

Zkuste být letošní podzim trochu líní a uklízení nechte na ptáky. I drobná změna vedoucí k vysněnému ptačímu ráji se počítá!

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)