Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal

V úterý 10. listopadu přijali policisté po jedenácté hodině večer oznámení o pohřešování seniorky, která odešla z domu v obci na Náměšťsku na Třebíčsku neznámo kam. Dvaaosmdesátiletou ženu nejprve hledali její blízcí, když ale vyčerpali všechny svoje možnosti, obrátili se na policii. Seniorka na sobě měla pouze oblečení na spaní a jednalo se o ženu, která má vzhledem ke svému věku zdravotní obtíže. Policisté zorganizovali pátrací akci, do které se zapojily policejní hlídky, včetně psovodů a také profesionální i dobrovolní hasiči, rodinní příslušníci a další osoby. Před jednou hodinou v noci přišla dobrá zpráva o nalezení pohřešované ženy. Seniorka byla u potoka v lese nedaleko obce bez viditelného zranění, ale značně podchlazená. Policisté ji odvezli do obce, odkud ji záchranáři odvezli do nemocnice. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž se dopustil trestného činu
Ze spáchání trestného činu byl obviněn čtyřiačtyřicetiletý recidivista z Jičínska, který se dopustil krádeže v obchodě v Třebíči. Odsouzen byl již více než desetkrát, a to za různorodou trestnou činnost. Za krádež byl naposledy potrestán letos na jaře. Dále policisté ve zkráceném přípravném řízení řešili dva případy krádeží, kterých se v Třebíči dopustil na konci srpna a v září, kdy celková škoda v těchto případech přesáhla pět tisíc korun. 'Přesto muž v pondělí 9. listopadu přišel do třebíčského obchodního domu, před desátou hodinou dopoledne odcizil dvacet kusů cukrovinek a z prodejny odešel. Podezřelého muže si všiml pozorný občan a na místo byli přivoláni policisté. Muže zadrželi a nalezli i odcizené cukrovinky, které po krádeži odhodil. Zadržený muž skončil v policejní cele a na základě shromážděných důkazů poté kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání', informovala J. Kroutilová. Obviněn byl ze spáchání trestného činu krádeže, přičemž přitěžující okolností je pro muže skutečnost, že se činu dopustil v době, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav.
Na obviněného muže podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchaný trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na osm let.

Zaplacené zboží kupující neobdržel
Policisté z obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí prošetřují případ internetového podvodu. Na konci října si muž na internetovém portálu vybral a objednal herní konzoli a po domluvě s prodávajícím předem odeslal na bankovní účet finanční prostředky ve výši přes čtyři tisíce korun. Objednané zboží však neobdržel a prodávající přestal s poškozeným komunikovat. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku.
'V souvislosti s tímto případem důrazně apelujeme na uživatele internetu, kteří zde hledají výhodné koupě různých věcí, aby byli obezřetní a nepodléhali lákavosti mimořádně výhodné nabídky. V žádném případě neplaťte předem za věci, které jste předem neviděli a nepřesvědčili se, zda opravdu existují. Na lákavě vypadajících fotografiích a bezkonkurenční ceně vydělá pak jen pachatel. Připraví vás o peníze a v žádném případě vám nehodlá zaslat slíbené, ve většině případů jen imaginární, zboží', uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Právě inzeráty patří k velmi častým podvodným jednáním páchaných prostřednictvím internetu, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží, ve velké míře pocházející ze zahraničí a za velice příznivou cenu. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Jsou velmi vstřícní, komunikují velmi mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, kdy dosáhnou svého a obdrží požadované peníze. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze a zjistí, že se stal obětí podvodu.

Zloděj sebral pískovcové kvádry
Policisté prošetřují případ krádeže pískovcových kvádrů z doby od 25. října do neděle 8. října v obci Hudeč na Havlíčkobrodsku, kdy zloděj ukradl patnáct kvádrů opracovaného pískovce, čímž majiteli způsobil škodu kolem šesti tisíc korun. Případ policisté prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Řidič byl pod vlivem drog
Policisté v Jihlavě odhalili řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Šestadvacetiletý muž jel v úterý 10. listopadu s vozidlem Peugeot po ulici Telečská a před sedmou hodinou večer ho zastavila hlídka. 'Řidič při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní', uvedla Jana Kroutilová s tím, že policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Alkohol za volantem
Velkomeziříčští policisté zastavili v pondělí 9. listopadu po půl páté večer ve Velké Bíteši na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. 'Součástí silniční kontroly byla také dechová zkouška. Její naměřená hodnota byla 0,47 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,43 promile', uvedla S. Miláčková. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Z přestupku na úseku dopravy se bude dále zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)