Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově

Záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku nabízí lidem, kteří chtějí pomoci zraněným nebo jinak zdravotně znevýhodněným zvířatům, že se mohou stát kmotry mláďat odchovaných ve stanici a vypuštěných zpět do volné přírody.
'Každoročně máme ve stanici desítky malých ježků, ptáčat, veverek nebo také malé poštolky, srnčata nebo mláďat šelem, kterým pomůžeme vyrůst. Málokdo si dokáže představit, co péče o malé srnče, veverku nebo ptáče obnáší. Například malé ptáče se musí krmit téměř každou půlhodinu, srnče zase každé tři hodiny, takže když opomeneme náklady spojené s potravou, jde o časově velmi náročnou práci. Tu nemůžeme a samozřejmě ani nechceme vyčíslit, nicméně by nám ve stanici moc pomohlo, kdybyste se stali kmotry vybraných mláďat a rádi přispěli například právě na mléko, láhev, dudlíky, na myši pro mláďata sov nebo na veterinární ošetření', uvedl ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

Jednorázovou nebo pravidelnou částkou dárci přispějí na vybraná mláďátka, kterým každoročně a v desítkách počtů pracovníci stanice pomůžou, vypiplají je a pouští zpět do volné přírody. Kmotrem nemusí být jen jednotlivec, ale třeba třída děti, kolegové z práce nebo komerční firma.
„Adoptivní rodiče volí mezi našimi stálými obyvateli, kteří se z nějakého důvodu už nemohou vrátit do volné přírody. Pak tu ale každoročně máme desítky malých ježků, ptáčat, veverek, ale také malé poštolky, srnčata nebo mláďat šelem, kterým pomůžeme vyrůst a jen jak je to možné, vypouštíme je zpět do volné přírody,“ popisuje ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát. Lidé, kteří mládě do stanice přivezou, často chtějí přispět, a tak se stávali například jednorázovými dárci, teď budou mít možnost vybírat nejen z formátu adopce, ale stát se kmotrem jednotlivých mláďat..

Jak se stát kmotrem?
Vybírat můžete z osmi nejčastějších typů mláďat, o která se každoročně ve stanici starají. Důležité je, abyste výběrem srdci nejbližšímu udělali radost sobě nebo někomu z vašich blízkých.

Budoucí kmotři za sebe nebo pro své přátele, rodinu nebo děti a vnučky a vnuky mohou vybírat ze zvířátek, která jim udělají největší radost. Mohou se stát kmotry srnčat, mláďat ježků, netopýrů, malých soviček, malých šelem, jako třeba lasic, lišek, kuny nebo vydry, malých poštolek, pěvců nebo veverek.
„Pojmenovali jsme osm nejčastějších kategorií, ať mají lidé z čeho vybírat. Na našich stránkách najdou vzory certifikátů kmotrů a stejně tak mohou volit dostupnou finanční podporu – od 500 do 2 000 korun, možná je i pravidelná měsíční platba,“ doplnil Zbyšek Karafiát. Ve stanici kmotrům vystaví certifikát, odtajní, na co přesně jejich podpora půjde a kolika mláďatům jejich příspěvek doslova zachránil život.
„Navíc je možné dar využít jako slevu na dani. Doba je náročná a samozřejmě to není hlavní argument pro to, aby se lidé rozhodli stát kmotry pavlovských mláďat, ale může jít o další plusový bod, který lidem s velkým srdcem pomůže rozhodnout se pro vánoční dárek, který pomáhá,“ dodal Z. Karafiát.

Od ledna do listopadu Záchrannou stanicí Pavlov prošlo na bezmála 950 zvířat. Přitom přes 400 z nich byla právě mláďata. Bezmála tři sta z nich se podařilo zachránit a vypustit zpět do volné přírody. Některá mláďata, narozená například až v září, na stanici zůstanou přes zimu, kterou by sama v přírodě nezvládla.
Podrobný popis, jak se stát kmotrem, včetně čísla transparentního účtu stanice je na:
https://www.stanicepavlov.eu/pomozte/kmotri-mladat

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)