Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení. Vyplývá to z informačního systému REMIT, který eviduje provoz a odstávky významných energetických zdrojů. Informaci o prodloužení odstávky potvrdil i mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
„Před skončením odstávky musí blok projít řadou velmi náročných a důkladných testů, včetně pevnostních a těsnostních tlakových zkoušek a detailních kontrol stavu zařízení. V rámci těchto kontrol jsme zjistili změny chemických parametrů u jednoho z parogenerátorů, proto jsme rozhodli o provedení dodatečných kontrol. Postupujeme vždy s maximálním důrazem na bezpečnost a znalost stavu zařízení,“ doplňuje Bezděk.

Energetici proto začali s přípravou na demontáž zařízení a následnou kontrolu. K dalším kontrolám se konzervativně rozhodli na základě výsledků tlakových a pevnostních zkoušek zařízení, prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu po odstávce pro výměnu paliva. Ke zjištění příčiny využijí mimo jiné diagnostickou metodu vířivých proudů, která vykazuje vysokou citlivost a přesnost. Další dny proto technici využijí i pro provedení prací, které provedou v předstihu oproti plánovanému termínu příštích odstávek pro výměnu paliva. Všechny plánované servisní práce spojené s odstávkou pro výměnu paliva na prvním bloku mají energetici dokončeny a zavezené palivo ponechají v reaktoru. Podle REMIT by měli opravou energetici zvládnout do konce ledna. Konkrétní termín připojení je podle mluvčího elektrárny aktuálně nejlepším možným odhadem, energetici jej budou případně upřesňovat právě v návaznosti na výsledky opakovaných kontrol.

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)