Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče

Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky se uskuteční v sobotu 31. července od 19 do 21.30 hodin v prostorách gotického hradu Roštejn u Telče. Uvedla to Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.
'Pokud budete chtít vědět, jak spí mravenci, jak vypadají vábničky nebo si budete chtít zahrát deskové hry, zodpovědět zvířecí kvízy či poslechnout si autorské čtení Pavla Bezděčky, určitě zavítejte v sobotu na Roštejn', pozvala všechny zájemce D. Oberreiterová.

Zájemci si taky budou moci vyzkoušet různá zvířecí stanoviště uvnitř expozice i na nádvoří.

Pověst o tajemném hradě Roštejně uprostřed lesů nedaleko obce Doupě praví, že jej postavil čert. Někdy v polovině čtrnáctého století si pán na Telči usmyslel, že chce mít na kopci na skále hrad. A protože měl málo peněz pro stavitele, upsal se ďáblu. Čert slíbil postavit hrad za jednu noc. Nosil kameny od Telče a stavbu by do rána určitě stihl postavit. Ale na Starém Městě v Telči žila chytrá selka, která pána milovala. Před rozedněním probudila kohouta, ten zakokrhal a hloupý čert si myslel, že je ráno. Stavbu nedokončil. Poslední kámen odhodil vztekle ke Staroměstskému rybníku, kde zůstal dodnes, stejně jako otisk ďábelského kopyta na skále, které se od těch časů říká Čertova šlápota. A pán byl tak zachráněn od pekelných sil.Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)