Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce

Leopold Heneš, muž, který umístil do žárovek, lahví či demižónů prostřednictvím jejich hrdla už přes 160 objektů, naučil skládat hlavolamy uvnitř žárovek i svého vnuka. V Muzeu rekordů v Pelhřimově se oba společně pokusili o - v dnešní době nevídanou - pozoruhodnou věc – o spojení generací prostřednictvím této dovednosti a tím se zapsat do České knihy rekordů. Povedlo se a zápis nového rekordu z 29. července 2021 zní takto:
Dvougenerační štafetové skládání hlavolamu uvnitř žárovky

Leopold Heneš z Třebenic a jeho vnuk David Urbánek z Valče dokázali v čase 1:17,03 min štafetově složit hlavolam v žárovce, jejíž ústí mělo průměr pouhé 2 cm (celková délka žárovky 130 mm). Jednalo se o šestidílný dřevěný trojstranný kříž o rozměrech 15 x 15 x 61 mm. Rekordmani v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově skládali hlavolam speciálními nástroji vlastnoručně zhotovenými pro tento účel, a to jednoruč (každý mohl používat jen jednu ruku!). Děda a vnuk se při skládání pravidelně střídali vždy po vložení jednoho dílu a předání si nástrojů. Věkový rozdíl mezi dědečkem a 10letým vnukem je 63 let, 8 měsíců a 16 dní.

L.Heneš (74 let) z Třebenic má za sebou řadu rekord. počinů, z nichž některé jsou vystaveny v Muzeu rekordů a kuriozit, jiné byly veřejnosti představeny v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů. Tentokrát představí novinky. Například skleněný koštýř s plastikou vinného hroznu uvnitř, který vznikl tak, že rekordman si nejdříve uvnitř koštýře vytvořil za pomoci speciálně zhotovených nástrojů improvizovanou plochu - „pracovní stůl“, na němž pak hrozen sestavoval a lepil. Po dokončení plastiky uvnitř skleněného prostoru „stůl rozlámal“, ústím koštýře odstranil a vše vyčistil. Autor jen uvnitř žárovek vytvořil 74 objektů, tedy tolik, kolik mu je let!

Výpis z České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov:

Skládaný rekordmanský dort v demižónu

Leopold Heneš dokázal zhotovit ve 20litrovém demižónu tablo s fotografiemi ve tvaru dortu. Průměr demižónu je 26 cm, celková výška 54 cm (užitná výška 40 cm) a průměr hrdla 3,6 cm. Uvnitř demižónu rekordman složil a slepil tablo s desítkami fotografií rekordmanů. Rám tabla byl vytvořen ze špejlí. Dílo má tvar tříposchoďového dortu s 25 vyřezávanými svíčkami a číslovkou 25. Autor tak vzdal hold 25. výročí konání festivalu Pelhřimov – město rekordů, kde svůj výtvor také oficiálně veřejně představil. Od prvotní myšlenky zhotovení tabla k jeho dokončení uplynuly dva roky, během kterých rekordman věnoval práci přibližně 760 hodin čistého času.

Muzeum rekordů a kuriozit ze špejlí umístěné ve skleněném demižonu

Leopold Heneš z Třebenic dokázal sestavit ve skleněném demižonu přesnou repliku pelhřimovské Jihlavské brány z 1 461 špejlí v měřítku 1 : 140. Výroba věže, v níž sídlí Muzeum rekordů a kuriozit, autorovi zabrala 618 hodin práce, přičemž více než polovinu času strávil přípravnými pracemi, než začal umisťovat špejle do vnitřku demižonu. Model sestavený v pětilitrovém demižonu je věrnou podobiznou své předlohy s veškerými detaily. Demižon je široký 18 cm, vysoký 33 cm a jeho hrdlo je úzké pouhých 24 mm.

Největší hlavolam v žárovce

Leopold Heneš z Třebenic dokázal sestavit v žárovce s velikostí závitu E 40 (max. používaný závit) hlavolam o velikosti 91,7 x 91,7 x 91,7 mm. Jedná se trojstranný kříž sestavený ze šesti hranolů velkých 25,2 x 25,15 x 91,7 mm. Žárovka, v níž je hlavolam složen, měří na délku 22,7 cm a v nejširším místě měří celkem 10,9 cm.

Nejmenší hlavolam v žárovce

Leopold Heneš z Třebenic dokázal vměstnat do miniaturní žárovky používané do kapesní svítilny hlavolam o velikosti 8 x 8 x 8 mm. Velikost hranolů hlavolamu je 1,9 x 1,9 x 8 mm. Žárovka, v níž je hlavolam složen, měří na délku 23,3 mm a v nejširším místě měří celkem 10,85 mm.

Nejrychleji složený hlavolam v lahvi

Leopold Heneš z Třebenic dokázal uvnitř lahve složit trojstranný křížový hlavolam obtížnosti 3 skládající se ze šesti hranolů, a to za 1:07,23 min. K sestavení hlavolamu použil vlastnoručně vyrobené atypické pomůcky, které mu umožnily manipulovat s hlavolamem uvnitř lahve.

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)