Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku

Ministr dopravy Karel Havlíček uvedl, že Ředitelství silnic a dálnic dá do pořádku Památník obětem dálnice D1 na Vysočině. Bohužel se od roku 2017 o toto pietní místo nikdo nestará tak, jak by si zasloužilo.
Na dálnici D1 na odpočívadle v parčíku u motorestu na 112. kilometru v Pávově u Jihlavy byl Památník obětem dopravních nehod otevřen 5. listopadu 2006. Tehdy tam bylo instalováno třicet dřevěných křížů, které v té době symbolizovaly třicet let provozu na nejstarší české dálnici mezi Prahou a Brnem.

Na každém asi metr dvacet vysokém dřevěném kříži je černá cedulka s označením letopočtu. Za každý další rok provozu na D1 by měl ke stávajícím třiceti křížům přibýt další a památník se má postupně rozrůstat.

K iniciátorům vzniku památníku patřil kněz Zdeněk Kozubík, který před lety působil v jihlavské římskokatolické farnosti u kostela svatého Jakuba. Na webu Památníku D1 je vedený jako předseda správní rady obecně prospěšné společnosti, podle dostupných informací nyní působí na Islandu.

Podle Havlíčka jen letos za první pololetí zahynulo na dálnicích jedenáct lidí, z toho dva na D1 v úseku mezi Prahou a Brnem.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)