Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Krupobití v Jihlavě ucpalo kanalizaci a zaplavilo sklepy

Bouřka s krupobitím, která se přehnala Jihlavou v úterý 3. srpna v podvečer, nezpůsobila výraznější škody na městském majetku. Městská zeleň, budovy i kanalizace nejsou vážněji poškozeny. Krupobití ale zacpalo kanalizaci a na silnice a chodníky vyplavilo štěrk a písek, který se od rána uklízí. Také MHD jezdila v úterý v podvečer bez většího zdržení.
„Takovou nadílku krup jsme v životě neviděli,“ tak hodnotili hasiči zásahy na ulicích Úvoz nebo Romana Havelky. Bouřka v Jihlavě přinesla lokální přívaly krupobití, kdy kroupy dosahovaly velikosti v průměru dvou až čtyř centimetrů. Kroupy zůstávaly na mnoha místech v Jihlavě ještě ve středu dopoledne. Na fotografiích od Sboru dobrovolných hasičů Bedřichov je vidět, že vrstva krup v ulici Úvoz dosahuje 20 - 40 cm.

„Naštěstí nefoukal silný vítr, takže zeleň v parcích nebo na hřbitově nemáme výrazněji poškozenou,“ uvedl Vladimír Másílko z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu s tím, že škody zaznamenají především soukromí zahrádkáři na úrodě ovoce a zeleniny. „Opravit ale bude nutné zatravněné svahy na novém sjezdu z dálničního přivaděče na ulici Romana Havelky, protože tam tráva a keře nestihly zakořenit a kroupy spláchly zeminu.“ doplnil Másílko.

Hasiči pomáhali s odklízením krup a čerpali vodu z několika zaplavených sklepů a suterénů v Jihlavě a Služby města Jihlavy podle slov mluvčího Martina Málka od rána uklízejí ucpané kanály a čistí silnice a chodníky od vyplaveného štěrku a písku.

Předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner informoval, že městská hromadná doprava v Jihlavě fungovala bez komplikací a trolejbusy ani autobusy neměly výraznější zdržení.

Radovan DANĚK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)