Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr

V dopoledních hodinách 16. září, shodou okolností v den sv. Ludmily, první české a slovanské světice, byl na vrchol gotické věže v Přibyslavi vrácen 180 cm vysoký ocelový kříž. Scházel tam od ledna 2019, kdy ho vyvrátil vítr a musel být snesen dolů.
Kříž prochází novou makovicí, mistrovské klempířské dílo je z měděného plechu, takže časem změní barvu. Do speciální schránky byly podle tradice uloženy kopie tehdy objevených dobových dokumentů a k nim přidány aktuální výtisky přibyslavských tištěných periodik, flash disk s údaji o Přibyslavi a hudební nahrávkou, současné české mince a symbol naší pandemické doby - proticovidová rouška.

O odvážnou vrcholovou montáž makovice a kříže se postarali specialisté na výškové práce Tomáš Kubias a Jiří Nešpor, do výšky rovných 50 metrů je v ocelovém koši několikrát vynesl mohutný jeřáb havlíčkobrodské společnosti Chládek a Tintěra. Než se dali do práce, museli zlikvidovat hnízdo vos. “Mohl jsem lezcům dát kadidlo, aby vosy vykouřili,” s humorem poznamenal překvapený farář Pavel Sandtner.

Všechny práce a poměrně drahý pronájem jeřábu uhradí rukou nerozdílnou farnost a samospráva města.

Přihlížející občané oceňovali, že dominanta města je opět úplná.

Foto: Ivo Havlík

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)