Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Noc vědců zabaví celou rodinu

Pro děti puzzle, deskové hry, logické úlohy, soutěže nebo třeba workshop o finanční gramotnosti. Pro dospělé přednášky o genealogii, trénink paměti, prohlídky kyber-fyzikální továrny a meteostanice. Pro všechny ochutnávka hmyzí kuchyně, koncerty, simulátor opilosti, geronto-oblek nebo měření kvality pohybu. Mnohem víc zábavy a vědy v jednom čeká v pátek 24. září na návštěvníky Noci vědců na Vysoké škole polytechnické Jihlava.
Noc vědců je jedna z největších vědecko-popularizačních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě. Tradičně poslední pátek v září během ní otevírají ve večerních a nočních hodinách své dveře široké veřejnosti vědecká a výzkumná pracoviště i další instituce na stovkách míst v Evropě. Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola polytechnická Jihlava a Vysoká škola ekonomická v Praze. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších.

Letošní ročník s tématem „čas“ nabídne mnoho zajímavých ukázek a experimentů. Jihlavskou Noc vědců můžete letos navštívit prezenčně i sledovat online. Od pátku 24. září až do konce roku si můžete poslechnout např. speciální epizody podcastu Polytechnicast. O lidové hudbě na Jihlavsku bude mluvit performer a pedagog Matěj Kolář, anatom David Kachlík pro změnu přiblíží téma dárcovství těl pro vědecké účely. K dispozici budou také videa o 3D tisku netradičních slunečních hodin, tvorbě rodokmenu nebo meteostanici na střeše historické budovy.

„Věříme, že se v pátek v budově VŠPJ zabaví opravdu celá rodina od těch nejmenších po seniory. Připravili jsme hudební vystoupení, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, vernisáž výstavy nebo třeba komentované prohlídky laboratoří,“ přibližuje program jihlavské polytechniky mluvčí školy Vendula Marešová. Své stanoviště bude mít v budově polytechniky na Tolstého ulici také Eurocentrum Jihlava, které nabídne speciální puzzle i online kvíz o evropských vynálezech. Další zapojenou institucí v krajském městě je Jihlavská astronomická společnost, která pro návštěvníky naplánovala přednášky, vědeckou show i pozorování Slunce astronomickými dalekohledy.

Na Vysočině ožijí v pátek 24. září vědou i další města – Humpolec, Polička, Pelhřimov a Třebíč. Základní škola Hradská v Humpolci připravila pestrý online i prezenční program pro děti. Své dveře otevře návštěvníkům i Centrum technického vzdělávání Půda, které je součástí Městské knihovny v Poličce a kde si budou návštěvníci moct vyrobit vlastní hodiny. Soutěže, přednášky, kvízy, pozorování oblohy a zábavné experimenty zajistí během Noci vědců Astronomický klub v Pelhřimově i Hvězdárna Třebíč.

Noc vědců v pátek 24. září - Jihlavská astronomická společnost připravila zajímavý program:
Ve 14:00 začne před expoziční budovou jihlavského muzea pozorování Slunce astronomickými dalekohledy,
Od 15:00 mohou zájemci vidět fyzikální experimenty, v 17:00 bude v Malovaném sále zahájena přednáška Ing. Petra Dvořáka, Ph.D. s názvem Tak jde čas a tuto akci od 21:00 zakončí pozorování na bráně Matky Boží
Jak dlouho letělo světlo, aby vám dopadlo do oka.

Vstupné na akci je zdarma. Kompletní program na www.nocvedcu.cz

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)