Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek U Zlaté rukavice, mapuje příběh hamburského sériového vraha

Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 27. září od 19.30 hodin v kině Dukla německý snímek U Zlaté rukavice, kontroverzní film zabývající se příběhem hamburského sériového vraha Fritze Honky, inspirovaný reálnými událostmi ze 70. let, je v řadě ohledů unikátní, ale zároveň i extrémně drsný a záměrně odporný. Na tuto kvalitní filmařinu reagují diváci různě - někteří jsou pobouřeni, jiní zhnuseni a jsou i takoví, kteří se smějí a dobře se baví.
Nejnovější filmový počin německého režiséra a scenáristy Fatiha Akina je adaptací stejnojmenného románu Heinze Strunka, který je inspirován reálným příběhem hamburského sériového vraha Fritze Honky v 70. letech. Je to kontroverzní a v řadě ohledů unikátní snímek, který znatelně otestuje výdrž mnohých diváků, vzhledem k tomu že jde o brutální, krvavou a zcela záměrně nechutnou podívanou, směle překračující hranice toho nejdrsnějšího, co se dá běžně vidět v našich kinech.
Velmi zdařilá a působivá je vizuální stránka snímku, Fritz Honka je tu představen jako ošklivý, šilhavý a umaštěný úchyl s náznaky kníru. Žije ve staromládeneckém zatuchlém bytě v podkroví, jehož stěny zdobí hnijící tapety a fotografie nahotinek. Tato smradlavá a temná kobka se nachází
nedaleko zakouřené hospody U Zlaté rukavice, kde se schází opilecká spodina a Fritz tady vábí k sobě domů své budoucí oběti, obvykle přestárlé bývalé prostitutky či bezdomovkyně.
Po řemeslné stránce je snímek brilantní, nezapomenutelný dojem z něj postupem času víc a víc roste. Herci jsou výtečně typově obsazení a jsou i výborně vedení.
K Honkovu jednání film zřetelně zaujímá odsuzující postoj a vykresluje ho s určitou dávkou výsměšnosti a grotesknosti, hraničící až s hodně černou komedií.

Scénář a režie: Fatih Akin
Předloha: Heinz Strunk (kniha)
Kamera: Rainer Klausmann
Hudba: FM Enheit
Producenti: Fatih Akin, Nurhan Sekerci-Porst
Hrají: Jonas Dassler, Margarete Tiesel, Katja Studt, Marc Hosemann, Martina Eitner Acheampong, Adam Bousdoukos, Victoria Trauttmansdorff, Uwe Rohde, Greta Sophie Schmidt, Hark Bohm, Heinz Strunk, Tristan Göbel, Laurens Walter, Philipp Baltus, Tom Hoßbach, Jessica Kosmalla, Dirk Böhling, Jens Weisser, Simon Goerts, Klaus Bobach Rios a další.

U Zlaté rukavice
(Der goldene Handschuh)
Německo, 2019, DCP, barevný, německy, české titulky, 110 minut

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)