Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve - zachraňuje životy. Krevní plazma je důležitou surovinou pro výrobu léků, které zkvalitňují život tisícům vážně nemocných pacientů s poruchami srážlivosti krve, popáleninami, nebo dokonce s onkologickým onemocněním. Podpořit výrobu léků a zachraňovat životy může každý zdravý člověk.
„Jedním z využití krevní plazmy získané od dobrovolných dárců je výroba krevních derivátů k léčbě hemofiliků. Farmaceutický průmysl sice umí některé léky pro léčbu hemofilie vyrábět technologiemi rekombinantní DNA, ale bez přispění dárců by nebylo možné produkovat léčiva pro všechny vážně nemocné pacienty,“ vysvětluje MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma.

Jedním z častých mýtů je, že dárci krevní plazmy vždy za svoji pomoc dostávají zaplaceno. Ve skutečnosti řada z nich pomáhá bez nároku na finanční odměnu. „Pokud se bezplatný dárce registruje u Českého červeného kříže, budou jeho odběry započítávány do celkového počtu odběrů. Darování krevní plazmy je odměňováno stejně jako dárcovství krve. Ti největší podporovatelé - dobrovolní dárci mohou za 250 odběrů získat i Plaketu ČČK Dar krve - dar života. Ať už se dárci rozhodnou pro placený či bezplatný odběr, pomáhají zlepšit život tisícům pacientů,” zdůrazňuje MUDr. Simona Hohlová.

Nejúčinnější léčba pro hemofiliky
Jedna z chorob, kterou trpí na tisíc lidí v České republice a léčí se medikamenty z krevní plazmy, je známá jako nemoc králů. Jde o hemofilii, na kterou trpěla v 19. století i britská královna Viktorie. Platí, že hemofilii přenášejí nejčastěji ženy, ovšem ti, kdo na ni nejčastěji trpí, jsou muži. Nemocí králů trpěl například i známý britský herec šedesátých let Richard Burton. V Česku je zhruba pětina diagnostikovaných ve věku do 18 let, proto u pacientů lékaři bedlivě sledují i malé poranění, u kterého je riziko vážného krvácení. „Užíváním léků z krevní plazmy pacienti předchází krvácení z nosu, do kloubů, zažívacího traktu a v nejhorším případě do centrálního nervového systému. Pravidelně podávané léky jim prodlužují a zkvalitňují život” komentuje MUDr. Simona Hohlová.

Vrozený nedostatek protilátek
Krevní plazma obsahuje imunoglobuliny, které pacientům pomáhají v boji s imunitním deficitem neboli vrozeným nedostatkem protilátek, na který v Česku trpí přibližně 440 pacientů. Léky z krevní plazmy se také využívají ke zmírnění reakcí imunitního systému u některých autoimunitních chorob. Jsou důležité také pro pacienty po transplantaci orgánů, kteří mají výrazně sníženou imunitu.

Léčba popálenin
Hlavní bílkovina lidské krve se nazývá albumin. Jeho hlavní funkcí je udržování onkotického tlaku krve, což je funkce, díky které voda zůstává v krevním řečišti a nevylévá se například do svalů nebo podkoží. Albumin se používá hlavně k úpravě onkotického tlaku plazmy, léčbě popálenin, jaterního selhání, nefrotického syndromu nebo k výměnné plazmaferéze.

Ochrana před herpetickými viry
Cytomegalovirus CMV, neboli herpetický virus, je přenosný tělními tekutinami, tedy kontaktem s krví, slinami, při pohlavní styku či mateřským mlékem. Důležitou složkou antivirových léků je právě krevní plazma, medikamenty tohoto typu pomáhají předcházet vážnému průběhu infekce. „Cytomegalovirus u zdravých lidí nepředstavuje riziko, vážnější je to u pacientů po transplantacích, nebo s nedostatečným imunitním systémem, u kterých může způsobit záněty střev, plic, nebo dokonce i mozku,” uzavírá MUDr. Simona Hohlová.

Adéla LELKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)