Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu

Práce na stavbě nové protihlukové stěny u dálničního přivaděče v Jihlavě - Pávově vrcholí. Stěna bude dlouhá 1054 metrů a vysoká místy až sedm metrů. Její životnost je výrobcem udávaná nejméně na 30 let. Nyní na místě vrcholí stavební práce. Zprovoznění nové silnice i stěny je naplánováno na polovinu listopadu.
„V těchto dnech dělníci osazují sloupy a panely protihlukových stěn a zhotovují zárubní zídky. Dokončuje se také kanalizace a odvodnění plání,“ přiblížil náměstek jihlavské primátorky odpovědný za investice a rozvoj města Petr Ryška.

Stěna u frekventované silnice I/38 bude dlouhá 1054 metrů a vysoká místy až sedm metrů. „Její nejnižší část bude dosahovat 4,5 metru a nejvyšší 6,9 metrů,“ upřesnil Petr Ryška.

Obnovený sjezd

Původní protihluková stěna u hlavního tahu k dálnici D1 mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem už nesplňovala potřebné limity a byla dlouhá pouze 100 metrů. Novou stěnu připravilo Ředitelství silnic a dálnic ČR ve spolupráci s odborem rozvoje města jihlavského magistrátu z betonových panelů osazených do železobetonových, případně ocelových sloupků. Její životnost je výrobcem udávaná nejméně na 30 let.

Součástí stavby je i obnovený sjezd do části města Pávov, který výrazně usnadní tisícům lidí cestu z práce a do práce. „Připravují se nové připojovací a odbočovací pruhy na dálniční přivaděč,' doplnil náměstek Petr Ryška.

Náklady na celou stavbu činí téměř 52 milionů bez DPH. Z toho 14,5 milionů bez DPH hradí statutární město Jihlava.

Dopravní omezení

Řidiči i nadále musí v místech stavby počítat s dopravním omezením. Doprava je v úseku Pávova ve směru od Havlíčkova Brodu do Jihlavy svedena do jednoho středového jízdního pruhu. „Provoz je tam ale i přes omezení rychlosti plynulý,“ podotkl Petr Ryška.

Stavba, se kterou se začalo v polovině června, postupují velmi rychle. Např. původní protihluková stěna (na fotografii už je stržena a dělníci ji právě nahrazují novými panely. Nová silnice i protihluková stěna začnou sloužit 15. listopadu 2021, kdy bude stavba předána k předčasnému užívání.

Radovan DANĚK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)