Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Deska připomíná letce RAF Bohuslava a jeho syna Zdeňka Skořepu, kteří v Jihlavě v domě na Malátově 8 žili. Slavnostní odhalení desky proběhne ve středu 10. listopadu. Pplk. i. m. Zdeněk Skořepa (30. ledna 1917 – 12. ledna 1942) byl příslušníkem 311. perutě RAF, nositel Čs. medaile Za chrabrost před nepřítelem a Čs. válečné kříže 1939, který během 26 akcí nalétal více jak 150 operačních hodin.
Jeho otec št. kpt. Bohuslav Skořepa (10. srpna 1890 – 26. března 1943) byl příslušníkem štábu odbojové skupiny obrana národa a důstojníkem Čs. armády z povolání a patrně právě jeho služební povinnosti nasměřovaly celou rodinu do Jihlavy.

Pamětní deska měla být na dům v Malátově ulici umístěna již v minulém roce, kvůli pandemii koronaviru se však na místo dala až letos v létě. Minulý rok však vyšla v tištěných Ježkových očích článek, kde si můžete o životě Bohuslava a Zdeňka Skořepy blíže přečíst. Článek najdete na straně 18 z listopadu roku 2020 na: https://www.jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=542117

Další podzimní pietní akce

Kromě pamětní desky Skořepových se v říjnu odhalí také pamětní deska jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska, která je umístěna na kamenném sloupku oplocení areálu Služeb města Jihlavy v Havlíčkově ulici, a to 26. října.
Více o činech Jindřicha Kartůska na: https://www.jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=542117

Dále si 28. října připomene Den vzniku samostatného československého státu, a to při kladení kytic u sochy T. G. Masaryka v parku za Kinem Dukla.

Město nezapomene ani na válečné veterány. Důstojná připomínka konce 1. světové války se uskuteční 11. listopadu na jihlavském ústředním hřbitově.

Připomínka Dne boje za svobodu a demokracii proběhne 17. listopadu proběhne u sochy Klíčů naproti volnočasovému areálu Český mlýn. V tento den se bude předávat také Cena města Jihlavy, kterou v Gotické síni jihlavské radnice doprovodí koncert žáků Základní umělecké školy Jihlava.

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)