Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny

Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou dalším regionálním jevem, který koncem loňského roku rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Hody patří k tradičním slavnostem vesnické pospolitosti v průběhu zvykoslovného roku, při nichž se uplatňuje mnoho prvků tradiční lidové kultury. V Rouchovanech je pořádání hodů navázáno na období okolo svátku svatého Václava, kterému předchází dlouhý čas příprav probíhajících ve spolupráci místní sokolské jednoty a obce. O zapsání tohoto statku rozhodlo v prosinci roku 2021 Regionální pracoviště tradiční lidové kultury na Vysočině při muzeu v Třebíči, které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na území regionu.
Pracoviště tento významný nemateriální statek dlouhodobě dokumentuje a k jeho zápisu na prestižní seznam zamýšlelo přistoupit už v roce 2020. V tomto jubilejním roce si totiž celá národopisná obec připomínala 120. výročí od narození významného (nejen) regionálního národopisného badatele a spisovatele Vratislava Bělíka, který Svatováclavským hodům v Rouchovanech vtiskl jejich pevně kodifikovanou, zajímavou a dodnes dodržovanou strukturu. Pandemická situace v roce 2020 však konání hodů znemožnila, a proto byl celý nominační proces a zápis tohoto statku uskutečněn až v loňském roce.

Podrobnou dokumentaci a nominační list nemateriálního statku zpracovaly etnografky třebíčského muzea ve spolupráci s nositelem tohoto statku, kterým je Tělocvičná jednota Sokol Rouchovany.

Existence svatováclavských hodů v Rouchovanech je doložena na podkladě pramenů již ve třicátých letech 20. století. Rouchovanské krojované hody vynikají svojí ustálenou formou a průběhem, které jsou podloženy základnou historických pramenů a výpověďmi pamětníků. Slavnostní kroj dvanácti krojovaných párů doplněný zdobnými atributy v podobě stárkovského šátku a opentlené snítky rozmarýnu podtrhuje nevšednost této kulturní události. K dvoudennímu hodovému veselí patří udílení hodového práva, zavádění pod májí, přípitek s rychtářem, sobotní večerní zábava v místní sokolovně spojená s muzikou a tancem i nedělní mše svatá s účastí krojovaných párů ve starobylém rouchovanském kostele.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahuje 9 položek (stav k 31. 12. 2021):

1. Běh o Barchan (položka č. 1/2014)

2. Skřipácká muzika na Jihlavsku (položka č. 2/2014)

3. Betlémská cesta v Třešti (položka č. 3/2014)

4. Obchůzka královniček na Velkobítešsku (položka č. 4/2015)

5. Historický morový průvod v Brtnici (položka č. 5/2016)

6. Jihlavský havířský průvod (položka č. 6/2017)

7. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov (položka č. 7/2018)

8. Dudáctví na Vysočině (položka č. 8/2019)

9. Svatováclavské hody v Rouchovanech (položka č. 9/2021)

Nejvýznamnější statky z krajských seznamů lze nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Podrobnější informace jsou k dispozici na:

https://www.kr-vysocina.cz/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-kraje-vysocina/d-4065534/p1=73941 a dále na:

http://www.muzeumtr.cz/www-muzeumtrcz-rptlkseznamstatkucz.html

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)