Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřovali loni svoji činnost v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných bezpečnostních opatřeních zejména na problematiku odhalování nelegální migrace. Jejich každodenní služba se orientovala také na oblast nelegálního zaměstnávání cizinců a v souvislosti s jednotlivými nařízeními Vlády České republiky týkající se šíření onemocnění COVID-19 se kontroly dotýkaly porušování krizových a mimořádných opatření ze strany cizích státních příslušníků. Právě proto vyžadoval výkon služby cizinecké striktní dodržování velice přísných hygienických opatření v souvislosti s ochranou před rozšířením této nákazy.
Na základě vyhodnocených poznatků a vývoje tranzitní nelegální migrace jsou na teritoriu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyhodnoceny dlouhodobě jako rizikové lokality dálnice D1 (Brno - Praha) a silnice I/38 (Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod). Obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu migrantů ze třetích zemí do cílových destinací, zejména do Spolkové republiky Německo a do skandinávských zemí. K přepravě migrantů byla využívána i nadále mezinárodní kamionová a autobusová doprava, dále osobní a dodávková motorová vozidla. Pozornost při každodenním výkonu služby byla věnována především těmto vozidlům, a také mezinárodním autobusovým linkám projíždějícím Krajem Vysočina.

Uplynulý rok byl výkon služby cizinecké policie zaměřený na kontrolu dodržování krizových a mimořádných opatření souvisejících s pandemií COVID-19. Konkrétněji se jednalo především o kontrolu nařízení vlády spojené s dodržováním zákazu vstupu na území České republiky pro všechny občany třetích zemí, pokud se na ně nevztahovaly výjimky uvedené v platném ochranném opatření. Policisté odboru cizinecké policie se podíleli na realizaci jednotlivých opatření zaváděných v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19.

V roce 2021 řešili policisté odboru cizinecké policie celkem 37 záchytů tranzitujících nelegálních migrantů přes území České republiky. V celkovém součtu se jednalo o 88 cizinců. V naprosté většině šlo o záchyty na dálnici D1 (Brno - Praha). K přepravě migrantů byla využívána dodávková a nákladní motorová vozidla, případně osobní motorová vozidla. Cizinci cestovali zejména ukryti na ložné ploše návěsů kamionů nebo na nápravě kamionů, případně k přepravě využívali osobní automobily. Cestovali většinou bez cestovního dokladu a patřičného povolení k pobytu na území členských států EU. Na území České republiky byli dopraveni z území sousedních států Rakouska nebo Slovenska. Především šlo o migranty pocházející z Afghánistánu, Maroka, Sýrie, Alžírska a Turecka.

„Již koncem roku 2020 jsme zaznamenali specifický a nebezpečný modus operandi přepravy migrantů na podvozcích nákladních vozidel, který v roce 2021 doznal značného progresu. Na teritoriu Kraje Vysočina bylo zjištěno 36 cizinců, kteří takto skrytě cestovali přes území České republiky. Jednalo se především o státní příslušníky Maroka a Alžírska. V celostátním srovnání odhalených případů migrantů v úkrytu se odbor cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina řadí na druhé místo za Jihomoravským krajem,“ doplnil plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V roce 2021 bylo odborem cizinecké policie na Vysočině zahájeno celkem 129 správních řízení ve věci správního vyhoštění z území členských států. Jednalo se o cizince, kteří na našem území pobývali nelegálně, tedy bez patřičného víza či povolení k pobytu nebo procházeli evidencí nežádoucích osob anebo vykonávali pracovní činnost, pro kterou neměli povolení. Z hlediska státní příslušnosti bylo nejvíce případů správních řízení vedeno s občany Ukrajiny a Moldavska. Z celkového počtu správních řízení byli cizinci ve 26 případech zaměstnáni bez povolení k zaměstnání, ačkoliv je toto podmínkou výkonu zaměstnání. Nejčastěji se jednalo o pracovníky z Ukrajiny a Moldavska.

Policisté odboru cizinecké policie na Vysočině zjistili loni 414 případů, kdy cizinci porušovali pobytový režim a neoprávněně pobývali na území České republiky, což je ve srovnání s předchozím rokem o 68% více. Postupem podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 604/2013 (tzv. Dublinské řízení) jsme v roce 2021 zahájili řízení ve 30 případech. V 65 případech byli cizinci umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince k realizaci správního vyhoštění z území ČR.

Pokud se týká dalších činností, policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se zaměřili na padělky veřejných listin a cestovních dokladů, a také na odhalování pachatelů trestné činnosti souvisejících s převaděčstvím migrantů. Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností odboru cizinecké policie prováděli loni specifické činnosti zaměřené na zkoumání pravosti cestovních dokladů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt na území České republiky.

Na úseku přestupkového jednání bylo v roce 2021 řešeno celkem 2972 přestupků, z toho dle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů 1442 přestupků a 1550 dle jiných zákonů. Ve 364 případech byly přestupky oznámeny správnímu orgánu, kdy šlo především o oznámení porušování ochranných opatření ze strany cizinců.

Během výkonu služby, zejména při pobytových a silničních kontrolách, bylo v loňském roce zjištěno 21 neregulérních dokladů. Jednalo se především o padělky dokladů ze států Evropské Unie, kterými si cizinci ze třetích zemí legalizovali pobyt na území České republiky. Padělané doklady byly zneužívány i pro výkon pracovní činnosti, pro kterou cizinci nemají povolení. V 63 případech byla zpracována dokumentace pro Národní centrum pro kontrolu dokladů Ředitelství služby cizinecké policie v souvislosti s nalezenými, zaslanými nebo postoupenými doklady a neregulérními doklady.

V průběhu roku 2021 bylo jednotlivými odděleními odboru cizinecké policie provedeno celkem 11 306 pobytových kontrol, z čehož 772 pobytových kontrol bylo provedeno v zařízeních poskytujících ubytovací služby, 1 594 kontrol v objektech pro výdělečnou činnost a 8 940 ostatních kontrol. V rámci všech pobytových kontrol bylo zkontrolováno bezmála 30 000 cizinců.

Součinnostní akce zaměřené na odhalování případů nelegální migrace, nelegální práce a dodržování jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců na území České republiky byly prováděny ve spolupráci s pracovníky oblastního inspektorátu práce, živnostenského úřadu, celního úřadu a dalšími složkami policie.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)