Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení

Pořídit dobrou fotku mimořádného obyvatele táborské zoologické zahrady Masotry je velmi vzácné. Ošetřovatelce Nele Truhlářové se však podařilo zachytit tohoto samce vzácné fosy madagaskarské na zemi, kam ho nalákala čerstvá porce krmení. Krátký odpočinek po vydatném obědu byl tím pravým okamžikem k získání krásné fotky.
Fosa madagaskarská patří k nejohroženějším zvířecím druhům na celém světě. Ve volné přírodě přežívá už jen pár posledních tisíc jedinců. V evropských zoologických zahradách žije podle posledních aktuálních dat pouze 79 jedinců fosy, v Česku ji kromě Tábora chovají už jen v jedné další zoo. Táborská zoologická zahrada vzácnou fosu madagaskarskou chová díky zapojení do Evropského záchovného programu EEP zaštiťovaného Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Pochází z Madagaskaru, kde je vrcholovým predátorem. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.

Zoologická zahrada v Táboře je pro veřejnost v zimním období až do konce března otevřená o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)