Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 17. prosince od 19.30 hodin v kině Dukla český snímek Svéráz českého rybolovu. Na začátku příprav filmu byla výzva, kdy se hledala parta rybářů, kteří se chystají do Norska a jsou ochotni natočit o své výpravě dokumentární film. Přihlásilo se 298 rybářských skupin a v užším výběru nakonec byla vybrána parta kamarádů z Jihlavy. Že to nebylo sáhnutí vedle, se můžeme na vlastní oči přesvědčit nejen při sledování filmu, ale také při besedě s protagonisty tohoto dokumentu po projekci.
V jedné z recenzí k tomuto filmu se uvádí, že jde 'o šestici chlapů z venkova, kteří každoročně vyráží za atraktivním rybolovem do Norska'. Pro upřesnění - ten venkov se jmenuje Jihlava a o atraktivním rybolovu to až tak úplně není. Není to ani o českém pivním či obecně alkoholovém
fenoménu, který v mnohých případech při cestách na sever je téměř standardem. A už vůbec tento není film o úspěších při rybolovu, o časech příjemně strávených v ideálních podmínkách v norských fjordech, není to dokonce ani o krásách severské přírody.

Tak o čem vlastně ta sarajevská rodačka Ivana Pauerová Miloševičová s jihlavskými rybáři tenhle snímek natočila? Je to především o pevném chlapském přátelství, o lásce k rybolovu, také o stárnutí, o mužích, pro které společné zážitky při lovu ryb, byť ne vždycky korunované úspěchem, jsou silnější, než sebevětší úlovek a úspěch. Mnohé by neúspěch při rybaření, špatné počasí, problémy s technickým vybavením, odradily navždy a v životě by už nic podobného nechtěli zažít.

Šestici přátel však nic takového nemůže udolat, protože pro ně je důležitá jejich cesta a cíl není až tak podstatný.

Scénář a režie: Ivana Pauerová Miloševičová
Kamera: David Cysař
Hudba: Džian Baban
Účinkují: Jarda, Petr, Miloš, Mireček, Pavel, Franta, Honza

Svéráz českého rybolovu
Česká republika, 2021, DCP, barevný, 77 minut

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)