Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha

Výstava obrazů podněcujících k hledání symbolů a příběhů v nich skrytých výtvarníka Petra Vlacha - Cesty bude zahájena slavnostní vernisáží v konírně zámku v Třebíči ve čtvrtek 27. ledna v 17 hodin. Doménou autora jsou asambláže, ve kterých pracuje s rozmanitým, neotřelým, často odpadovým materiálem. Vernisáž doprovodí Graffovo kvarteto.
Petr Vlach (narozen 1969 v Jihlavě) žije a tvoří v Polné, je autodidakt, původním povoláním truhlář, nyní manažer logistiky. Tvoří od počátku 90. let, samostatně vystavuje od roku 2014 – impulsem byla jeho účast na mezinárodní výstavě současného umění Human Rights (Lidská práva) v Roveretu v severní Itálii v roce 2013. Byl zastoupen i na dalších ročnících této mezinárodní výstavy, stal se členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny (při Unii výtvarných umělců České republiky) a během poměrně krátké doby si vytvořil portfolio desítky autorských tuzemských výstav.

Doménou Petra Vlacha jsou asambláže, ve kterých dává nový život předmětům spjatým s jeho životem (kolekce odznáčků po tatínkovi, ubrusy po babičce, sbírka dopisů, které si v minulosti psal se svou ženou nebo celý industriální soubor vybavení vysloužilé polenské škrobárny, kam si chodíval jako dítě hrát). Do asambláží, případně koláží, zapisuje své příběhy, vkládá symbolické prvky a reflektuje témata, která se ho dotýkají. Rozvíjí odkaz nových realistů, kteří umělecky zhodnocovali haraburdí a odpadky, vytváří nové souvislosti předmětů, objektů a materiálů, které se potkávají na plátně nebo na desce obrazu.

Přestože je Petr Vlach výtvarníkem nezobrazujícím skutečný svět kolem nás, každý jeho obraz má vlastní příběh, který je pro něj inspirací. Často reflektuje člověka a jeho bytí – symbolicky jej převtěluje v růži – People like roses (tato myšlenka je součástí výtvarného díla, zároveň je autorovým mottem). Květ růže je odkazem na rozmanitost a krásu, její trny jsou znakem nebezpečí a nedostupnosti. Příběhy lidí a jejich cest jsou ukryty (nejen) v ústředních obrazech výstavy – Cesty pozemské, Cesty nebeské.

Výstava potrvá do 27. března a otevřená pro veřejnost je úterý až neděle, 9 – 12, 13 – 17 hodin.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)