Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí

Škála sbírkových předmětů v muzejních expozicích a depozitářích ve Velkém Meziříčí je pestrá a zahrnuje období od pravěku až po 20. století. Nalezneme zde drobnosti typu mincí či malých šperků, na druhou stranu také modely mostů, regionální nábytek či metrový krunýř želvy obrovské.
Postupně se pokusíme představit jednotlivé fondy, protože ne všechny předměty mohou být nejen z kapacitních důvodů vystaveny, ale je škoda, aby se o nich nevědělo.
K nejstarším předmětům v muzeu samozřejmě patří archeologická sbírka. A co si pod tím představit? Většině návštěvníků se asi vybaví nejrůznější nádoby či střepy, ale to není rozhodně všechno. Pravěk reprezentují také třeba sekeromlaty, které se užívaly nejen jako pracovní nástroje, ale také jako úderné či sečné zbraně. Nechybí ani přesleny či zlomky keramiky kultury s moravskou malovanou keramikou.
U části věcí známe jak místo a rok nálezu, tak i okolnosti, za jakých byl daný předmět objeven. Takže například víme, že jeden ze sekeromlatů byl v roce 1943 nalezen v Lavičkách a že ho do muzea daroval bývalý řídící učitel Jakub Kosour. Další nástroj byl zase objeven v roce 1940 při dobývání písku v Balinách.
Sekeromlat v našem případě je ale základem archeologické sbírky hodnotná sbírka kachlů z 15. a 16. století, které byly nalezeny při stavebních úpravách ve městě v průběhu 20. století.
Například při rekonstrukci domu na Horním městě bylo v roce 1933 nalezeno hned několik kachlů datovaných do 15. století. Díky městskému tajemníkovi Karlu Janíčkovi, který byl zároveň spolupracovníkem muzea, se podařilo nález zachovat a uložit v muzeu. Rozlámané části byly tehdy muzejníky sestaveny do co nejreálnější podoby. Můžeme předpokládat, že kachle pocházejí z dílny, která se v místě nálezu pravděpodobně nacházela. Předměty z archeologické sbírky jsou k vidění nejen v expozici Ve znamení sedmi per, ale část pocházející především z průzkumných prací v 90. letech je volně přístupná v přízemí zámku, a to během provozní doby muzea.

Bájné postavy na radničních kamnech
Unikátní je také soubor renesančních kachlů v pestrobarevné škále lesklých glazur pocházejících z radničních kamen. Jsou jedinečné nejen svojí dekorací a povrchovou úpravou, ale také zobrazenými náměty. Jednotlivé kachle datované do 2. poloviny 16. století jsou zdobeny fantaskními motivy, jako je bájný Bruncvík, dáma s jednorožcem či Meluzína. Zlomky kachel byly objeveny při úpravách historické radnice v roce 1997, díky záchrannému průzkumu se staly součástí bohatého kachlového fondu našeho muzea.

Lucie PAVELCOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)